„Śniadanie daje moc!” w klasach I-III

„Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień”.

8 listopada 2023 r. dzieci z klas młodszych wzięły udział w akcji „Śniadanie daje moc” w ramach Ogólnopolskiej Akcji Edukacyjnej „Śniadanie daje moc” organizowanej w związku z Europejskim Dniem Zdrowego Jedzenia i Gotowania.

W przygotowaniach, tak jak w latach ubiegłych, ochoczo wsparli nas rodzice naszych uczniów. Była to świetna okazja do promowania wśród dzieci zdrowej, bogatej w witaminy diety. Zależało nam, aby przypomnieć o ważnej roli śniadania, zwłaszcza dla młodych, rozwijających się organizmów. Chcieliśmy zastosować w praktyce zasady zdrowego odżywiania, zwrócić uwagę na wartości odżywcze warzyw, owoców, produktów zbożowych, nabiału. Dzieci przypomniały sobie zasady zdrowego odżywiania i jakie produkty są zalecane w żywieniu na przykładzie piramidy zdrowia, poznały korzyści wynikające ze spożywania zdrowych produktów, dowiedziały się jak ważna jest zbilansowana dieta bogata w warzywa i owoce. Podczas spożywania wspólnego śniadania kładziono nacisk na kulturę jedzenia i estetykę potraw.

Na naszym wspólnym stole znalazły się kolorowe kanapki, owoce i soki. Była to prawdziwa uczta witaminowa. Wszystkim bardzo smakowały pomysłowo przyrządzone zdrowe przysmaki. Zadowolone miny potwierdziły, że najlepiej smakują kanapki zrobione własnoręcznie. Dzieci wykazały się bogatą wyobraźnią a praca przyniosła wszystkim wiele radości. Uczniowie dowiedzieli się również, że zdrowe odżywianie to nie tylko zdrowa żywność. Ważne jest też, by jeść pięć posiłków w ciągu dnia o stałych porach i bez pośpiechu, systematycznie sięgać po nabiał, ryby, mięso i ciemny chleb zamiast bułek, a także pić wodę czy soki, zamiast szkodliwych napojów gazowanych. Mowa była też o niezbędnym dla zdrowia ruchu oraz o unikaniu słodyczy i chipsów.

Wszystkie te działania z pewnością przyczyniły się do utrwalenia zdrowych nawyków żywieniowych naszych uczniów, rozwijały kreatywność, wyobraźnię, dbałość o higienę podczas spożywania posiłków oraz wzmocniły integrację klas.