Programy antytytoniowej edukacji zdrowotnej

„Bieg po zdrowie” dla klas IV i „Znajdź właściwe rozwiązanie” dla klas VII to  programy antytytoniowej edukacji zdrowotnej opracowane w Głównym Inspektoracie Sanitarnym we współpracy   z ekspertami.

To na nas – osobach dorosłych – spoczywa odpowiedzialność za przebieg rozwoju najmłodszych. Profilaktyka palenia tytoniu jest ważnym zadaniem i powinna być na stałe wpisana w działania edukacyjno-wychowawcze.

Główne cele programu:

• opóźnienie lub zapobiegnięcie inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży,
  • pokazanie atrakcyjności życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego,
  • zwiększanie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów.

W związku z realizacją programów uczniowie klas IV a, IV b oraz VII a, VII b, VII c pod opieką pań od przyrody i biologii wykonali plakaty promujące życie bez dymu tytoniowego.

W czasie zajęć uczniowie uzyskali wiedzę odnośnie szkodliwości palenia czynnego i wdychania dymu tytoniowego przez osoby palące w ich otoczeniu – palenia biernego.

Poznali zachowania asertywne – jak umiejętnie odmówić koledze/koleżance namawiającym do palenia.

Elżbieta Sarzyńska, Aneta Tietze