Spotkanie nad morzem

Dzisiaj na lekcji języka polskiego spotkaliśmy się nad morzem!  W klasie słychać szum fal morskich a na tablicy zamiast tematu lekcji znajdował się obraz Morza Bałtyckiego. Wakacje coraz bliżej, nic dziwnego że na ostatnią lekturę uzupełniającą w tym roku szkolnym wybraliśmy książkę Jadwigi Korczakowskiej ,,Spotkanie nad morzem”

Zadaniem uczniów było przyniesienie na lekcje czegoś, co ma związek z treścią lektury. Gromadzenie skarbów z wakacyjnej lektury to pierwszy etap rozmowy o książce. Zatem dlaczego widokówki  z Torunia i znad morza, a dokładniej z okolic Władysławowa ? Skąd w klasie tyle muszelek, jantarów…

Jest i łódeczka z papieru ; Latarnia morska, siec rybacka, piasek i literki D- jak Danusia, E-Elza, znak serca i przyjaźni, a nawet alfabet Braila…

Każdego dnia nasza galeria z lektury powiększała się o kolejne skarby.

Rozmowa o treści książki pobudziła naszą wyobraźnię. Zachwycaliśmy się pięknem artystycznych opisów morza w tej książce. Poszukiwaliśmy niecodziennych epitetów, przenośni, porównań…Pozyskiwaliśmy  informacje o słowach z dialektu kaszubskiego, nazwach roślin wymienionych w książce. Tak z tej książki można dowiedzieć się bardzo dużo o florze i faunie morza Bałtyckiego ! Tu przyroda szczególnie lubi się z językiem polskim.

Najwięcej jednak rozmawialiśmy o przyjaźni dziewczynek. W tej książce znajdziecie piękny obraz, jacy powinniśmy być dla siebie. Dużo tu troski o drugą osobę, radości ze wspólnie spędzanego czasu, zabawy.

Historia dotyka także trudnych tematów. Elza to niezwykła dziewczynka, która odbiera świat każdym zmysłem, zachwyca się nim i cieszy się z każdego dnia.

Jak ona to robi i w jaki sposób wpłynęła na Danusię, że ta zaczęła widzieć i czuć więcej.

Czy śpiew syren przyniósł Elzie szczęście?
Dlaczego dom Pani Rudzkiej nazywa się ,,Pisanka’’?

I dlaczego wszyscy lubią tu Smoka ?

Jeśli szukasz miłej wakacyjnej lektury, wybierz się z nami nad morze !

Czytaj ,,Spotkanie nad morzem ‘’ Jadwigi Korczakowskiej i odpowiedz na pytania, które zadaliśmy do tej książki.

Uwaga!

Klub Literacki ogłasza konkurs na najciekawszą pocztówkę z wakacyjnych wojaży z książką. Napisz  w imieniu bohatera/bohaterów Twojej ulubionej książki pozdrowienia z wakacji. W jakich ciekawych wydarzeniach bierzesz udział ? Jak się masz ?

Literacką pocztówką możesz wysłać z wakacyjnych podróży na adres naszej szkoły z dopiskiem Klub Literacki. Na uczestników konkursu czekają nagrody niespodzianki. Rozstrzygnięcie konkursu – wrzesień 2024.

 

Aktualności