Poetycka wiosna

21 marca to pierwszy dzień wiosny i Światowy Dzień Poezji. Tego dnia w szkole Klub Literacki wraz z opiekunami zorganizował mnóstwo zaskakujących wydarzeń czytelniczo -pisarskich; spotkań z poezją w tle. Było wesoło, twórczo i wiosennie – zobaczcie sami.

Światowy Dzień Poezji organizowany jest od 1999,  co roku 21 marca. Święto zostało ustanowione przez UNESCO, a główne wydarzenia odbywają się w Paryżu i tzw. Miastach Literatury na całym świecie. Celem organizacji święta jest propagowanie i czytanie poezji. Święto ma dać impuls wielu nowym zdarzeniom literacko-poetyckim. 

Program naszych szkolnych uroczystości  także obfitował w  wiele niezwykle interesujących zdarzeń; od wspólnego redagowania Manifestu Poetyckiego “Wiosna”, po wyśpiewanie radosnego hymnu “Wiosna, wiosna, wiosna ach to Ty” – słowa i muzyka Marek Grechuta, po Turniej między wierszami , konkursy poetycko-plastyczne, warsztaty poetyckie i zabawy słowem.

Wierszem sztandarowym uczyniliśmy utwór Kazimierza Wierzyńskiego “Zielono mam w głowie”.

Poezja triumfalnie weszła do szkoły i można ją było znaleźć wszędzie, na drzwiach sali polonistycznej, ścianach – galeriach jednego wiersza, ulotkach.

Zaproszenie do inicjatywy przyjęły również młodsze klasy, a uczniowie I ,,a’’ pod kierunkiem pani Haliny Uby, przygotowali piękne ilustracje do wiersza Jana Brzechwy ,,Przyjście wiosny’’

Tego dnia wytrzepaliśmy z naszego języka szare, nijakie słowa – zastąpiliśmy je pachnącymi wiosną epitetami i kolorowymi metaforami. W szkole gościliśmy niezwykłych gości i odbyliśmy wiele radosnych, czasem wzruszających rozmów wierszami. Tego dnia nasze myśli pobiegły także do dzieci z Ukrainy, im  i sobie zadedykowaliśmy wiersze pełne radości i nadziei z obietnicą lepszego jutra, bez wojny …

W kolejnych postach będziemy  Wam zdawać relacje z tego wydarzenia; prezentować  najpiękniejsze cytaty z naszych ulubionych wierszy, może nawet wydamy nasz pierwszy poetycki tomik ,,Okruchy poezji’’…

Z okazji wydarzenia utworzyliśmy także okolicznościowy padlet. Wy tez możecie dodawać do niego Wasze ulubione wiersze, wziąć udział w zadaniach konkursowych.

21 marca – Światowy Dzień Poezji (padlet.com)

Vivat poezja, vivat poeci!

Marzena Janusz, Joanna Puskarczyk

Aktualności