Mocium panie. Fredro w naszej szkole.

,,W uznaniu zasług dla polskiej kultury Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia rok 2023 Rokiem  Aleksandra Fredry’’-głosi uchwała Sejmu. Postanowiliśmy i My złożyć ukłon autorowi słynnej ,,Zemsty’’. W toku twórczych działań z biografią komediopisarza, poety i żołnierza kampanii napoleońskiej  zorganizowaliśmy w szkole Dzień z Fredrą. Organizatorami przedsięwzięcia była 7a wraz z nauczycielką języka polskiego panią Marzeną Janusz. Uczestnikami wydarzenia byli uczniowie 6b oraz Uczniowie Klubu Literackiego PSP nr 1 i klasa 6a.

W 2023 przypada 230 rocznica urodzin Aleksandra Fredry, najwybitniejszego polskiego komediopisarza, a także pamiętnikarza, poety oraz żołnierza kampanii napoleońskich. Sylwetkę twórczą pisarza poznajemy w klasie siódmej w toku lektury jednej z najsłynniejszych komedii -,,Zemsty’’ O tym, że utwór porusza ważne i dziś problemy nie trzeba nikogo przekonywać… Problemy z komunikacją, skłonność do kłótni, stawianie na swoim, niepotrzebny upór, wchodzenie w konflikt z błahego powodu –to sytuacje, z którymi mierzymy się niemal każdego dnia. Ważne problemy ukazane w komediowej odsłonie uczą i bawią jednocześnie. Świetnie ukazane typy ludzkie. Wady i zalety polskiej szlachty to jednocześnie lekcje historii i zaglądanie w zwierciadło swojej osobowości. ,,Zemsta’’ żyje w języku, a słynne cytaty z komedii utrwaliły się w polskiej kulturze i są rozpoznawalne dla większości czytelników Fredry. Oto niektóre z nich:

,,Niech się dzieje wola Nieba,

Z nią się zawsze zgadzać trzeba’’

,,Jeśli nie chcesz mojej zguby,

Krrrokodyla daj mi, luby’’

,,Jestem Papkin, lew Północy’’

,,Tak jest – zgoda

A bóg wtedy rękę poda’’

Przygotowania do wydarzenia oraz samo przedsięwzięcie sprawiło nam wiele twórczej radości.

Projektowaliśmy plakaty, zaproszenia na wydarzenie  Fredro w szkole. Odegraliśmy – brawurowo – w kostiumach szlacheckich – wybrane sceny ,,Zemsty’’, a nawet odegraliśmy współczesną wersję sceny inspirowanej komedią. Szukaliśmy kolejnych współczesnych kontekstów, które odwołują się do tematyki komedii. Śpiewaliśmy wspólnie Sojkę – utwór Tolerancja; budowaliśmy scenografię do wydarzenia, a nawet odtwarzaliśmy symboliczne elementy treści utworu w formie prostych budowli z klocków.

To był wspaniały dzień – mocium panie, ślemy ukłon Panie Fredro…

PS Serdecznie dziękujemy Pani Aleksandrze Siembidzie – Rodzicom Ksawerego z 7a – za pomoc w organizacji wydarzenia i wypożyczenie dla aktorów pięknych strojów szlacheckich.