Klasowe safari

Klub Literacki wraz z uczniami 6a zorganizował na terenach wokół szkoły książkowe safari. Inspiracją do wydarzenia była lektura słynnej powieści podróżniczej Henryka Sienkiewicza ,,W pustyni  i w puszczy’’  W przededniu wakacji ta wyprawa na bezdroża Afryki okazała się być ciekawym pomysłem na lekcje poza klasą.

To nie pierwszy raz uczniowie wraz z nauczycielką języka polskiego Marzeną Janusz zaskakują nas pomysłami na czytanie i przeżywanie przygód bohaterów powieści w nietypowy, niesztampowy sposób. Otóż na pożegnanie z lekturą wybrali klasowe safari; w kostiumach podróżników safari czytali lub recytowali ulubione fragmenty powieści ,,W pustyni i w puszczy’’ Henryka Sienkiewicza. Były prezentacje indywidualne i w grupach. Podczas wydarzenia smakowaliśmy egzotycznych owoców i delektowaliśmy się rytmiczną prozą Sienkiewicza. Tekst recytowany lub czytany brzmi pięknie. To nieprawda, że to powieść z lamusa. Uważny czytelnik dostrzeże w niej nadal mnóstwo walorów poznawczych- Sienkiewicz w swojej powieści opisał ponad 50 gatunków roślin i zwierząt egzotycznej flory i fauny Afryki ,odtworzył znakomicie tło historyczne i lokalne. No cóż może i prawda, że Staś był na początku chełpliwy i może odrobinę zarozumiały ,ale przeżyta przygoda uczyniła z niego dojrzałego i mądrego młodego człowieka. Każdy z młodych czytelników życzyłby sobie odwagi, zaradności, mądrości, odpowiedzialności ,pilności, jakimi to cechami odznaczał się Staś. Wiele z dziewczynek chciałoby być podobną do Nel- piękną istotą o dobrym, wrażliwym sercu; mimo wszystko wytrwałą i odważną w trudach podróży. Zwieńczeniem wydarzenia jest zwykle gra planszowa ,,Na bezdrożach Afryki’’, gdzie zawodnicy w grupach odpowiadają na pytania z treści lektury ,,W pustyni i  w puszczy’’ To już kolejne pokolenie podróżników Klubu Literackiego PSP nr 1, zobaczcie aktualną galerie zdjęć z tego wydarzenia i kilka fotografii /wspomnień z Albumu Klubu.

PS Na naszym safari mieliśmy garstkę prawdziwego piasku z Sahary, przywiozła go kiedyś jedna z Klubowiczek z wyprawy na Czarny Ląd.

Marzena Janusz