Dzień kultury antycznej

Witajcie na ziemi Sofoklesa, Fidiasza i Homera. Oto nasze Homerowe śniadanie. Częstujcie się ambrozją i nektarem i wsłuchajcie się w to, co mówią zebrani na Olimpie bogowie.

Przygotowane przez uczniów 5a i nauczyciela języka polskiego panią Marzenę Janusz wydarzenie stanowiło podsumowanie lekcji z mitologią w klasie piątej. Treść przedstawienia, inspirowanego mitologią stanowiły fragmenty poznanych mitów greckich oraz przygotowane przez uczniów podczas projektów tematycznych takie zagadnienia, jak; Igrzyska olimpijskie – dawniej i dzisiaj; Narodziny teatru greckiego, Galeria niezapomnianych postaci greckich/ projekt międzyprzedmiotowy/ Jak żyli mieszkańcy Starożytnej Hellady; Najstraszniejsze potwory mitologiczne, inne; Echo kultury antycznej we współczesnym świecie-ideały, sztuka, literatura, architektura, język.

Metoda projektu uznawana jest w szkolnej dydaktyce za jedną z najbardziej efektywnych. W toku pracy uczniowie uczą się zbierać i selekcjonować potrzebne informacje; tworzą własne schematy prezentowania treści. Doskonalą swoje umiejętności w kompetencjach kluczowych; czytaniu ze zrozumieniem,  pisaniu, wypowiadaniu się, krytycznym myśleniu. Wykorzystują treści różnych przedmiotów takich jak; historia, geografia, plastyka-historia sztuki, język polski-mitologia, matematyka, inne. Uczą się planować swoją pracę, dzielić zadaniami i współpracować ze sobą.

Ostatnim etapem projektu musi być oczywiście prezentacja działań. Uznaliśmy, że taka teatralna – dramowa gra, w kostiumach i w roli bogów /bogiń/ herosów zbliży nas najbardziej do ulubionych bohaterów mitów, mieszkańców dawnej Hellady. I chyba nam się udało. Radosna zorba, którą zakończyło się nasze wydarzenie miała być oznaką naszych dobrych nastrojów tego dnia. Wdzięczne charyty, a greckie Gracje na pewno nam tego dnia towarzyszyły. W tak fantastycznym nastroju ruszyliśmy na ulice naszego miasta –Stalowej Woli.

PS Bardzo nas ucieszyło, że na naszą agorę przybyła reprezentacja Rodziców i opiekunów. Nie dość, że dzięki nim nasza uczta bogatsza była o ambrozję i nektar to jeszcze ich oklaski w naszym amfiteatrze dodawały nam odwagi, bo trema nas nie opuszczała. Dziękujemy. Ten niezwykły dzień na długo pozostanie w naszej pamięci.

Bardzo dziękujemy także Pani pedagog Małgosi Jarockiej za przybycie na naszą agorę, cenne wskazówki aktorskie i piękne zdjęcia z naszego przedstawienia.

Uczniowie klasy 5a oraz M. Janusz – nauczyciel języka polskiego