“Bo piękno jest, żeby zachwycało” – Norwid naszymi oczyma

2021 dobiega końca. Jednym z Patronów tego roku był Cyprian Kamil Norwid, bohater naszego padletu.

Pokazanie w nowoczesnej odsłonie fragmentów biografii twórczej Wielkiego Polaka wzbudziło zainteresowanie grupy – zainteresowanych działaniem – uczniów. Nasz padlet pełen jest niecodziennych wpisów, ciekawostek, fotografii z biografii osobistej poety, filozofa, rysownika – malarza. Znajdziecie w nim fragmenty dzieł, strofy pięknych wierszy poety, fotografie rękopisów.

Mamy też tutaj wiele innych skarbów, np. “autograf” poety. Klikając w linki, możecie odsłuchać współczesne wykonania wierszy Norwida – recytację i poezję śpiewaną. Dzięki aktywności uczniów powstały własne wypowiedzi pisarskie, inspirowane biografią twórcy; mamy galerię pięknych fotografii w rolach związanych z biografią i wybranymi wierszami poety, które przygotowała grupa uczniów Klubu Literackiego. Wiemy już, że ta biografia kryje w sobie wiele radości, wspaniałych edukacyjnych poszukiwań, podróży. Wiemy, że w kołowrocie historii przyszło Norwidowi przeżywać trudne chwile, a potem tęsknić do kraju lat dzieciństwa; do Polski, którą zapamiętał jako miejsce wyjątkowe, święte i piękne; idylliczny Raj.

Do kra­ju tego, gdzie kru­szy­nę chle­ba
Pod­no­szą z zie­mi przez usza­no­wa­nie
Dla da­rów Nie­ba
Tę­sk­no mi, Pa­nie.

C.K.Norwid “Moja piosnka”

Niedoceniany za życia, cierpiący czasem z powodu głodu, pozbawiony domu i samotny u kresu swoich dni – dziś jest jednym z najbardziej rozpoznawanych poetów; sytuowany jako kolejny wielki poeta romantyzmu obok Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Zygmunta Krasińskiego… Wymieniany wśród prekursorów poezji współczesnej. Budzący zachwyt i refleksję.

O tym, że tak w istocie jest przekonują “wyszperane” przez Uczniów fotografie murali z różnych stron Polski, upamiętniające dzisiaj imię i twórczość Wielkiego poety. Bez trudu też Uczniowie odnaleźli i w naszym mieście ślady popularności poety  i sfotografowali się – na przykład – na tle Liceum Samorządowego im. C.K. Norwida w Stalowej Woli. Serdecznie pozdrawiamy Dyrekcję, Grono Pedagogiczne oraz Uczniów tego Liceum. W innym, już całkiem uwolnionym od zagrożenia epidemiologicznego, czasie chcielibyśmy Was odwiedzić z grupą uczniów, by czegoś jeszcze dowiedzieć się o patronie Waszej szkoły – Cyprianie Kamilu Norwidzie. Może nawet pochwalilibyśmy się naszym padletem, utworzonym z okazji 200 rocznicy urodzin poety.

Link do padletu – kliknij tutaj

Pomysłodawcami projektu byli  p. Marzena Janusz – nauczyciel języka polskiego wraz z uczniami Klubu Literackiego, działającego pod patronatem polonistki i nauczyciela bibliotekarza – Joanny Puskarczyk. Organizatorzy projektu pragną wyróżnić i podziękować – Uczniom i Nauczycielom – autorom najciekawszych wpisów do padletu “Norwid – naszymi oczyma”. Z wiadomych względów nie zdradzamy tutaj danych osobowych, zwycięzców rozpoznacie po oznaczeniu w komentarzu – zob. padlet. W tworzeniu padletu wzięli udział Uczniowie z klas 7c, 5a, 8b, 8c. Autorzy najciekawszych wpisów zostali już uhonorowani na lekcjach języka polskiego i zostaną zaproszeni na uroczyste wręczenie dyplomów – medali – do szkolnej biblioteki. Zaproszenie wyślemy pocztą szkolną. Nasz list rozpoznacie po błękitnej wstędze, zdobiącej kopertę.