Biblioteka z oknem na świat

Hasło tegorocznej edycji XIX Święta Bibliotek “Biblioteka – świat w jednym miejscu” spodobało nam się wyjątkowo. Nie pierwszy przecież raz wyruszaliśmy ze szkolnej biblioteki na podbój świata, czy Kosmosu, zaglądaliśmy w głąb siebie, poszukiwaliśmy ważnych odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Dzieje się tak zawsze, kiedy sięgamy po wybraną książkę. W końcu jaka książka, taka przygoda! Jakie pytanie, taka odpowiedź.

Podczas tygodnia bibliotek i My zadbaliśmy, by czytelnicy naszej szkolnej biblioteki byli zaskakiwani mnogością wyzwań czytelniczych i niespodzianek. Jedną z nich było zaprojektowanie magicznych kostek, na których ścianach umieszczono- zadania czytelnicze do ulubionej książki, kierunki podróży literacko –czytelniczych, ważne cytaty. Tematów do rozmów podczas tej gry nie brakowało, a czytelnicy wyruszali na kolejne misje  – wyszukiwali w tytułach książek w bibliotece szkolnej te, w których pojawia się nazwa miejsca…Odszukiwali na globusie lub mapie dołączonej do powieści to miejsce i zadawali kolejne pytanie do książki…W końcu na podstawie znajomości treści wybranych książek mieli zdecydować, co zapakować na wyprawę z wybranym bohaterem literackim. Okolicznościową kostkę wykonaliśmy także specjalnie dla naszej biblioteki; czytelnicy mieli okazję wypowiedzieć na głos życzenia z okazji Święta Biblioteki i Bibliotekarzy, opowiedzieć o swoich wizytach w bibliotece, o marzeniach w aranżowaniu tego miejsca wg swojego pomysłu.

Tydzień bibliotek był pełen wrażeń. Stał się także okazją do podsumowania zdarzenia ze Święta Książki i Praw Autorskich. I tak zgodnie z wynikami głosowania Internautów Kartę podarunkową do Empiku wygrała Karolina Tutak z klasy VII b. Gratulujemy!

Najpiękniejsze projekty magicznych kostek do Gry z książkami przygotowała Joanna Król z VI a. Gratulujemy!

Dodatkową atrakcją wydarzenia były klasowe, następnie szkolne eliminacje do Powiatowego Konkursu Booktalking, czyli pięć minut o książce. Piękne prezentacje o swoich ulubionych książkach z użyciem wielu ciekawych stylów booktalkingu przygotowali uczniowie klas 7c, 7b, 6a i 5a.

Joasia Król z 6a, Krzysztof Stawowy i Amelia Sycz z 5a wzięli udział w Święcie booktalkingu, organizowanym przez Bibliotekę Pedagogiczną w Stalowej Woli.

Ciekawostką szkolnych dni biblioteki było przygotowanie przez jedną z uczennic z klasy 5a – Victorię Bezubik piórnika z samym Plastusiem. Inspiracją do wykonania tego zadania była książka Marii Kownackiej ,,Plastusiowy pamiętnik’’. Victoria opowiadała, że o tej książce i Plastusiu opowiedziała jej Mama, która uwielbiała jako dziewczynka Plastusia. Super!

A Wy, jaki kierunek czytelniczych przygód polecacie ?

Organizatorami wydarzenia były panie Marzena Janusz oraz Joanna Puskarczyk.