Międzynarodowy Konkurs “Kangur Matematyczny 2023”

Matematycznie uzdolniona młodzież w naszej szkole zmierzyła się w 16 marca z zadaniami Międzynarodowego Konkursu „Kangur Matematyczny”. Każdy z uczestników otrzymał układankę przestrzenną w postaci ostrosłupa ściętego.

Konkurs organizowany jest równolegle w większości krajów europejskich, co czyni go nieoficjalnym świętem popularyzacji królowej nauk. Wywodzi się z Australii, gdzie został zainaugurowany w latach osiemdziesiątych przez światowej sławy popularyzatora matematyki Petera O’Hallorana.

„Kangur Matematyczny” ma charakter jednorazowego testu. Zadania testowe ustalone są przez międzynarodową komisję podczas kongresu stowarzyszenia Kangourou Sans Frontieres. We wszystkich krajach obowiązuje wspólna data konkursu oraz te same zestawy pytań.

Główną ideą konkursu jest sprowokowanie “jak najliczniejszej manifestacji matematycznej o charakterze wspólnej, intelektualnej zabawy”.

“Kangur Matematyczny” jest rozgrywany pięciu kategoriach: Maluch, Beniamin, Kadet, Junior i Student, dostosowanych odpowiednio do poziomu uczniów szkół podstawowych i średnich. Od 2007 roku organizowany jest konkurs “Kangurek”, w którym swoich sił spróbować mogą drugoklasiści i najzdolniejsze pierwszaki.

Zofia Zasońska – Warchoł
szkolny koordynator konkursu „Kangur Matematyczny”