„Za górami, za lasami – wszystko o najpiękniejszych baśniach”

“Za górami, za lasami – wszystko o najpiękniejszych baśniach” to tytuł kolejnych warsztatów w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Stalowej Woli w których uczestniczyli uczniowie klas IV a  IV b wraz z wychowawcami.

Nasi uczniowie  zaprezentowali dogłębną wiedzę o tym gatunku literackim. Wymieniali motywy w baśni, bohaterów i ich cechy, charakterystyczne przedmioty. Ale też słuchali o wielkich baśniopisarzach jak: Hans Christian Andersen, bracia Grimm czy Charles Perrault. Pojęcie baśni, różnice między baśnią, bajką i legendą, cechy charakterystyczne dla tego gatunku literackiego to tylko niektóre zagadnienia poruszane z uczestnikami spotkania. Uczniowie dowiedzieli się o polskich tradycjach „bajania” (m.in. o “Bajarzu polskim” Antoniego Glińskiego i o najnowszym wydaniu “Współczesnego Bajarza Polskiego” Zuzanny Orlińskiej). A potem przyszedł czas na literacką zabawę. Uczniowie tworzyli w grupach własną baśń. Prezentowali swoje krótkie utwory, w których dominowali współcześni bohaterowie. Na koniec spotkania odbyła się zabawa- zgadywanka “odgadnij jaka to baśń”. Każdy z uczniów mógł także obejrzeć wystawkę bajek i baśni ze zbiorów naszej biblioteki.