Warsztaty w MBP w Stalowej Woli

W dniu 18 kwietnia 2024 roku uczniowie z klasy IV a i b wraz z wychowawczyniami panią Dorotą Zagulską, panią Marzena Janusz i panią Grazyna Termeną  wzięli  udział  w warsztatach komiksowych dla grup zorganizowanych w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Stalowej Woli. Warsztaty prowadzi pan Zbigniew Masterniak – pisarz, scenarzysta filmowy, autor komiksów.

Pan Zbigniew Masternak jak sam mówi o sobie pochodzi z Gór Świętokrzyskich. Jest autorem kilkudziesięciu książek. W 2012 r. na podstawie autobiograficznych książek autora nakręcono film “Księstwo” w reżyserii Andrzeja Barańskiego – premiera światowa odbyła się w Karlowych Warach, podczas 46. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego. Zbigniew Masternak opublikował m.in. „KaRRamBa. Całe życie w najkach” (wspomnienia rapera Marcina Kitlińskiego, „Jednoosobowa mafia. Misiek z Nadarzyna” (wspomnienia gangstera Mirosława Dąbrowskiego czy komiksy: „Nędzole” (adaptacja powieści Nędzole), „Krzywiń, miasto z komiksów. Wczoraj – dzisiaj – jutro”, „Pod skrzydłami gryfa. Komiksy o gminie Zamość”. Jego pasją jest futbol. Jest kapitanem Reprezentacji Polskich Pisarzy w Piłce Nożnej.

Uczniowie naszej szkoły dowiedzieli się, co to jest komiks i w jaki sposób można go stworzyć. Kilkadziesiąt komiksów o Stalowej Woli, perypetiach jej mieszkańców czy swoich własnych przeżyciach stworzyli uczestnicy „Warsztatów komiksowych”: klasy IVA i IVB z PSP nr 1. Powstały ciekawe prace, wszyscy z ogromnym zaangażowaniem rysowali, szkicowali i opisywali wymyślone scenki do swojego komiksu –   a dla najlepszych czekały nagrody książkowe od Zbigniewa Masternaka. Zwyciężczynią w tej rywalizacji została Lara Handl- uczennica klasy IV a.

Gratulujemy naszej koleżance wygranej. Wielkie brawa dla Lary i wszystkich uczestników warsztatów.

Dorota Zagulska