Europejski Dzień Języków Obcych

W dniach 26 – 29 września 2023 roku obchodziliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków Obcych – EDJO, który jest organizowany corocznie z inicjatywy Rady Europy. Trudno uwierzyć, ale upłynęło już dwadzieścia jeden lat od ustanowienia tego święta, któremu przyświeca przekonanie, że: “różnorodność językowa stanowi narzędzie, dzięki któremu możliwe jest osiągnięcie większego zrozumienia pomiędzy kulturami oraz że różnorodność językowa jest kluczowym czynnikiem stanowiącym o bogactwie różnorodności kulturowej naszego kontynentu …”

Ten dzień ma na celu podkreślenie znajomości języków obcych oraz propagowanie różnorodności językowej i kulturowej naszego kontynentu. Jego głównym celem było uświadomienie korzyści płynących z uczenia się języków obcych, zmotywowanie uczniów do dalszej nauki  oraz podkreślenie ich roli i znaczenia.  W tym wyjątkowym tygodniu lekcje miały formę zabaw i quizów językowych, w których uczniowie brali udział z ogromnym entuzjazmem i zaangażowaniem.

Przygotowana z tej okazji prezentacja multimedialna przybliżyła naszym uczniom historię Europejskiego Dnia Języków Obcych oraz różnorodność językową naszego kontynentu.  Uczniowie dowiedzieli się z niej, jakie są główne założenia święta, jak bogatym dziedzictwem kulturowym jest różnorodność językowa Europy i jak ważne jest promowanie wielojęzyczności w celu wzajemnego zrozumienia.

Uczniowie starszych klas mieli także możliwość sprawdzenia swojej wiedzy na temat EDJO, rozwiązując quizy dotyczący Niemiec, Austrii, Szwajcarii oraz Liechtenstein zarówno te w aplikacji Kahoot jak również przygotowane przez nauczycielki języka angielskiego.

WARTO UCZYĆ SIĘ JĘZYKÓW OBCYCH :)

Dorota Zagulska