Wyjazd integracyjny klas czwartych do Doboszówki

14 września 2022 r. odbyła się wycieczka naszych klas czwartych do osady leśnej Doboszówka, która położona jest we wsi Kalenne w sercu Parku Krajobrazowego Lasów Janowskich.

Uczniowie wzięli udział w warsztatach edukacyjnych „Od ziarenka do bochenka”.
Zajęcia miały na celu przybliżenie dzieciom poszczególnych etapów powstawania chleba oraz kształtowanie postawy poszanowania dziedzictwa kulturowego i tradycji lokalnych oraz oczywiście były okazją do świetnej zabawy – oczywiście  pod czujnym okiem opiekujących się nimi pań wychowawczyń – pani Agnieszki Smagały oraz pani Anety Tietze.

Dużą atrakcją dla dzieci było własnoręczne młócenie zboża za pomocą cepów.  Kolejną czynnością było przesiewanie zboża przez przetak i młynek, a następnie mielenie zboża w kamiennych żarnach i obserwowanie powstania z nich otrąb i mąki. Dużo radości dało dzieciom formowanie własnych chlebków i przygotowanie ich do pieczenia oraz wspólne ubijanie i degustacja masła.

W czasie gdy piekło się pieczywo gospodarze Zagrody zaprosili dzieci na plac zabaw. Po różnych atrakcjach na świeżym powietrzu dzieciaki głodne  przystąpiły do przyrządzania własnej pizzy. Po zjedzeniu pysznej pizzy gospodarz oprowadził dzieci po ścieżce edukacyjnej „z życia lasu”, gdzie dzieci poznały różne zwierzęta zamieszkujące gospodarstwo wiejskie. Przeprowadzone zajęcia łączyły  w doskonały sposób zabawę z nauką dając praktyczną wiedzę i umiejętności. Na koniec naszego spotkania każdy z uczestników był zadowolony, chociaż bardzo zmęczony.

Wycieczka wzbogaciła  dzieciaki o nowe, ciekawe doświadczenia. Był to dzień pełen wrażeń.

Słoneczna pogoda i radość na twarzach dzieci pokazały, że wycieczka była udana. „Doboszówka” to wspaniałe miejsce na naukę, wypoczynek i zabawę.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć także w naszej galerii.