LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 im. Wacława Górskiego

LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

Nasza szkoła w roku szkolnym 2021/2022 przystąpiła do programu LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI. Jest to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Ich wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

CELEM INICJATYWY

jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności.

Program realizowany jest na podstawie Uchwały nr 129 Rady Ministrów z dnia 29 września 2021 r. w sprawie wsparcia na realizację inwestycyjnych zadań jednostek samorządu terytorialnego polegających na rozwijaniu szkolnej infrastruktury – „Laboratoria przyszłości”.

Finansowe wsparcie otrzymane w ramach programu LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI przeznaczono na zakup sprzętu, nie tylko do pracowni komputerowych, ale także pomocy dydaktycznych, służących rozwijaniu podstawowych umiejętności dzieci oraz młodzieży.

To z nich zakupione zostały:

Sprzęt fotograficzny:

1. Kompaktowy Aparat fotograficzny marki Canon + obiekryw + akcesoria + karta pamięci
  2. Kamera sportowa GoPro 8 + akcesoria – 1 szt.
  3. Statyw typu slider – 1 szt.
  4. Statyw na trzech nogach – 1 szt.
  5. Zestaw oświetlenia do realizacji nagrań – 1szt.
  6. Gimball ręczny DJI Osmo Mobile 5 – 1 szt.
  7. Gimball ręczny DJI Ronin – 1 szt.
  8. Zestaw mikroportów do realizacji nagrań – 1 szt.
  9. Program do edycji Video Pinnacle Studio 25 Ultimate – 1 szt.

Sprzęt audio:

1. Mikrofon kierunkowy – 1 szt.
  2. Mikrofon nagłowny – 1 szt.
  3. Konsola (mixer) audio marki Mackie 10 kanałowy – 1 szt.
  4. Zestaw kolumn aktywnych marki Mackie – 2 szt.
  5. Kable XLR/zasilające 20m – 2 szt.
  6. Kolumna typo Power Audio marki JBL – 1 szt.

Sprzęt z zakresu robotyki:

1. Drukarka 3D marki Flashforge Adventurer 4 – 2 szt.
  2. Laptop do obsługi drukarki 3D marki Asus – 2 szt.
  3. Skaner 3D do drukarki 3D – 1 szt.
  4. Klocki Lego Education Spike do nauki programowania – 3 szt.
  5. Robot edukacyjny Photon wraz z akcesoriami i tabletem multimedialnym do obsługi – 4 szt.
  6. Programator Arduino z akcesoriami – 5 szt.
  7. Stacja Lutownicza z przystawką hot air do lutowania projektów z Arduino – 1 szt.

Wyżej wymieniony sprzęt przyczynił się już do unowocześnienia bazy szkolnej i zostanie wykorzystany do prowadzenia zajęć edukacyjnych nie tylko obowiązkowych, ale także dodatkowych, wynikających
z chęci rozwijania pasji i zainteresowań naszych uczniów. Będą one mogły być prowadzone przy użyciu najnowszych technologii.

Z całą pewnością pozytywnie wpłynie to również na rozwój naszych uczniów, pozwoli im zdobywać nową wiedzę i umiejętności, spośród których niezwykle cenne i istotne wydają się umiejętności krytycznego myślenia, analizowania danych oraz rozwiązywania złożonych
i rzeczywistych problemów, w sposób atrakcyjny, gwarantujący im sukces w dorosłym życiu, a przecież na tym nam najbardziej zależy.