Coraz bliżej Święta …

Dnia 9 listopada 2022 roku uczniowie klas 5a, 5b i 6b byli na szkolnej wycieczce w Muzeum Bombek Choinkowych w Nowej Dębie – niepowtarzalnym miejscu, gdzie można poczuć świąteczną atmosferę.

Zwiedzanie zaczęliśmy od ekspozycji choinek udekorowanych ozdobami w różnych stylach, m.in. w stylu amerykańskim, staropolskim, skandynawskim, wiktoriańskim i francuskim. Choinki były przepiękne. Potem spędziliśmy dłuższą chwilę przy gablotach z bombkami artystycznymi. Oprócz bałwanków i mikołajów, podziwialiśmy tam samochody, żaglowce, bajecznie kolorowe rybki oraz owady, a także kolekcję pisanek i serduszek. Wśród eksponatów wyróżniały się wyroby przeznaczone na rynek duński: stylizowane na jaja Faberge oraz wyprodukowane z okazji dwusetnej rocznicy urodzin Hansa Christiana Andersena.

Kolejnym punktem naszej wycieczki był pokaz dmuchania bombki ze szklanej rurki oraz wytwarzanie bombek o różnych kształtach. Pracę dmuchaczy śledziliśmy z zapartym tchem.

Kolejny ciekawy moment to „srebrzenie” azotanem srebra gotowej formy, którą następnie można barwić na różne kolory. Później przeszliśmy do sali, gdzie panie zaprezentowały nam sposoby zdobienia bombek – to zajęcie pracochłonne, wymagające precyzji oraz zdolności plastycznych.

Po zakończeniu zwiedzania udaliśmy się na warsztaty, podczas których każdy mógł według własnego pomysłu ozdobić bombkę. Po zakończeniu zdobienia szklane cudeńka trafiły do suszarni, a my poszliśmy na zakupy …

To był dzień pełen niezapomnianych wrażeń.

Opiekunowie wycieczki:
Elżbieta Sarzyńska, Zofia Markiel, Marta Surma i Anna Skorupa

Aktualności