W redakcji tygodnika ,,Sztafeta’’

Jak wygląda praca dziennikarzy w najbardziej znanym w naszym mieście tygodniku ,,Sztafeta’’? W jaki sposób przygotowuje się ciekawe pismo? Jak trzymać rękę na pulsie i reagować błyskawicznie na bieżące wydarzenia?  Jak radzić sobie z presją czasu? W końcu- w jaki sposób zaprojektować atrakcyjną szatę graficzną pisma? Z tymi i innymi pytaniami ruszyliśmy do Redakcji stalowowolskiej ,,Sztafety’’ na spotkanie z redaktorem naczelnym pisma- Karoliną Kusińską oraz panią grafik Anną Jakobsche-Wiącek.

Wyjście do ,,Sztafety’’ zorganizowano 30 marca bieżącego roku. Wzięli w nim udział redaktorzy szkolnego pisma ,,Przybij piątkę’’ wraz z opiekunami koła dziennikarsko-literackiego- paniami-  Marzeną Janusz oraz Dorotą Zagulską.

,,To było inspirujące spotkanie’’- recenzowali wydarzenie uczniowie szkolnego Klubu dziennikarskiego. ,,Dowiedzieliśmy się  jak przebiega praca nad tworzeniem tygodnika’’. Pani redaktor opowiedziała nam jak przygotowuje kolegia redakcyjne, gdzie dziennikarze zgłaszają swoje propozycje artykułów. Dopytywaliśmy o stałe rubryki ,,Sztafety’’ i sposoby promocji pisma w mieście. Dowiedzieliśmy się, że dziennikarze często pracują pod presją czasu, więc umiejętności pisarskie muszą mieć  wyćwiczone. Często ich czas pracy jest nienormowany, a dziennikarzowi nie może umknąć temat z bieżących wydarzeń w mieście. Ważnym etapem naszych dziennikarskich poszukiwań były warsztaty z panią grafik. Wiemy już na co trzeba zwracać uwagę, by szata graficzna pisma była czytelna i atrakcyjna dla czytelników. Zaciekawiła nas zaś szczególnie tzw. ,,Ściana płaczu’’ tj. miejsce, gdzie Redaktor naczelna wraz z zespołem dziennikarzy dokładnie ogląda pismo –jeszcze przed wydrukiem.  

,,Koniecznie musimy tę praktykę zastosować na naszych kolegiach redakcyjnych i dokładnie sprawdzać jakość naszego pisma przed wydrukiem’’

Z pewną nieśmiałością pokazaliśmy nasze szkolne pismo i poprosiliśmy o wskazówki do dalszej pracy. Mamy przed sobą ważne zadanie- chcemy udoskonalić nasze szkolne pismo i stawać się coraz bardziej kompetentnym zespołem młodych dziennikarzy. Reszta to już praktyka i pisanie, podglądanie warsztatu pisarskiego dobrych dziennikarzy i czerpanie radości z zadowolenia naszych czytelników – tak właśnie zrozumieliśmy nasze zadanie po spotkaniu z redaktorami ,,Sztafety’’.

Dziękujemy za gościnne przyjęcie i poświęcony nam czas.

Redakcja “Przybij piątkę” wraz z opiekunami.

 

Aktualności