Wycieczka do Doboszówki

29 września 2021 roku odbyła się wycieczka klas 4a, 4b oraz 5b do Osady Leśnej Doboszówka należącej do Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych. Zagroda położona jest we wsi Kalenne w sercu Parku Krajobrazowego Lasów Janowskich. Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w warsztatach edukacyjnych „Od ziarenka do bochenka”. Zajęcia miały na celu przybliżenie dzieciom poszczególnych etapów powstawania chleba, kształtowanie postawy poszanowania dziedzictwa kulturowego i tradycji lokalnych oraz były okazją do świetnej zabawy – oczywiście  pod czujnym okiem opiekujących się nimi wychowawczyń – pani Zofii Merkiel, pani Elżbiety Sarzyńskiej oraz pani Anny Skorupy.

Dużą atrakcją dla uczniów było własnoręczne młócenie zboża za pomocą cepów.  Kolejną czynnością było przesiewanie zboża przez przetak i młynek, a następnie mielenie zboża w kamiennych żarnach i obserwowanie powstawania z nich otrąb i mąki. Dużo radości dało dzieciom formowanie własnych chlebków i przygotowanie ich do pieczenia oraz wspólne ubijanie masła.

Przerwę w zajęciach dzieci spędziły na pięknym placu zabaw wyposażonym w trampolinę, zjeżdżalnie, huśtawki, a także domek w drzewach.

Następnie uczniowie przystąpili do wyrabiania ciasta na pizzę. Każdy mógł własnoręcznie przyrządzić taką, jaką lubi najbardziej.

W czasie, gdy piekło się pieczywo oraz pizze Gospodarz Zagrody zaprosił wszystkich na warsztaty w „Krainie zwierząt”. Dzieci poznały konie, króliki, kozy, owce, kury i bażanty. Szczególny zachwyt wzbudziły dwie alpaki. Zwierzęta można było nakarmić pod nadzorem Gospodarza.

Urokiem osobistym urzekł wszystkich jastrząb Harry i sowa Pusia – ptaki drapieżne zamieszkujące Zagrodę.

Przeprowadzone zajęcia łączyły  w doskonały sposób zabawę z nauką , dając praktyczną wiedzę i umiejętności.

Wycieczka wzbogaciła naszych uczniów o nowe, ciekawe doświadczenia – była to świetna zabawa w młynarzy, piekarzy i rolników. Cep, żarna czy dzieża to słowa, które nie będą już kryły przed nami tajemnic.

Słoneczna pogoda i radość na twarzach dzieci pokazały, że wycieczka była udana. „Doboszówka” to wspaniałe miejsce na naukę, wypoczynek i zabawę.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.