Serdeczne pozdrowienia z Pienin

Wycieczki edukacyjne to ulubione aktywności uczniów. Nic dziwnego, bo wiedzę i nowe umiejętności czerpie się podczas nich  z własnego doświadczenia i przeżycia. Skąpane w słońcu  szczyty i polany;, przepasane błękitnym Dunajcem ; górska roślinność i wędrówki szlakami górskimi z przewodnikiem; w końcu wielka satysfakcja z dotarcia na szczyt… i  Trzy Korony  982 m. n.p.m.- zdobyte . Kolejno zwiedzanie pięknego zamku w Niedzicy i rejs statkiem do Czorsztyna …Wizyta w pijalni wód leczniczych w Szczawnicy, śpiewy i radość biesiadowania przy ognisku…To tylko kilka ważniejszych punktów naszej wyprawy. Było cudnie. Zobaczcie sami.

Pieniński Park Narodowy zajmuje najcenniejsze pod względem krajobrazowym i przyrodniczym obszary Pienin Właściwych, Masywu Trzech Koron , Pienin Czorsztyńskich i Pienińskiego Przełomu Dunajca. O urokliwych krajobrazach Pienin, zasadach zachowania się w Parku Narodowym, florze i faunie Pienin fascynująco opowiadał nam Przewodnik górski z PTTK  Szczawnica. To z nim przemierzyliśmy szlak prowadzący na Trzy Korony i znaleźliśmy się na  upragnionych 982 m. n.p.m  skąd z galerii widokowej roztaczał się piękny widok na  wąwóz, przepiękny srebrzysty Dunajec w dole ; zielone masywy pienińskich wzgórz w błękitach  nieba i promieniach słońca oraz ośnieżone szczyty Tatr.

Drugiego dnia wycieczki o historii Zamku Dunajec w Niedzicy opowiadała nam pani historyk i przewodnik zamku. Wzniesiony w XIV wieku zamek kryje w swoje wiele tajemnic, a nawet wpisana jest weń legenda o pojawiającej się tutaj zjawie…, duchu. O tym duchu możecie przeczytać w jednej z najbardziej znanych powieści wakacyjnych –książce  Adama Bahdaja ,,Wakacje z duchami’’  Ciekawostką jest fakt, że na terenie zamku kręcono m.in. sceny do filmu , powstałego na podstawie właśnie tej opowieści. . W historię zamku wpisana jest ponadto  legenda o słynnym Janosiku . Bardzo nam się spodobała ta lekcja historii w pięknym zamku ,,Dunajec’’.

Popołudniowy  spacer po szczawnickim Parku Zdrojowym i smakowanie wód leczniczych wprawił nas ponownie w wyśmienity nastrój…

Niestety czas na wycieczce szybko upłynął, ale wrażenia z tej wyprawy i piękne widoki zapisały się  w naszych sercach. Kilka tych widoków i  niezapomnianych chwil utrwaliliśmy na naszych fotografiach.

Uczniowie z klas 7c, 7b oraz 5a wraz z opiekunami M. Janusz , Z. Zasońską.

Marzena Janusz