Przez origami do serca Walentynki i Walentego

Zbliżają się Walentynki. Nasi uczniowie na zajęciach z geometrii uczyli się składać serca techniką origami.

Origami powstało w VI w. n. e. w Chinach, mimo to nie Chiny lecz Japonia jest uznawana za kolebkę sztuki składania papieru. W Japonii origami pojawiło się już w VII w. za sprawą mnichów, którzy wraz z umiejętnością produkcji papieru zaszczepili u Japończyków zamiłowanie do jego składania.

Tradycja składania papieru była początkowo przekazywana drogą ustną z pokolenia na pokolenie. Najstarsze znane nam dokumenty pisane o origami pochodzą z przełomu XVII/XVIII w.

Origami w Chinach i Japonii zakorzeniło się w tradycji i kulturze. Zdecydowana większość Chińczyków i Japończyków zna na pamięć przynajmniej kilka figurek.

W Europie origami pojawiło się najpierw w Hiszpanii. Później bardzo szybko rozprzestrzeniło się również na inne kraje. Do jednego z wczesnych eksperymentatorów europejskiego origami zalicza się samego Leonardo da Vinci.

Sytuacje, w których warto sięgnąć po origami: kształcenie języka matematycznego związanego z geometrią, poznawanie własności wielokątów, tworzenie modeli wielościanów, ćwiczenie czytania instrukcji lub diagramów, terapia.

Na zdjęciach prezentujemy prace uczniów klasy 5a i 5b.

Przedstawiamy diagram: Walentynkowe serce oraz link do szkolnej strony origami.

Życzymy miłego składania!

Anna Skorupa, Agnieszka Smagała, Zofia Zasońska – Warchoł