Matematyka – wstęp do kariery wynalazcy

Uczniowie klasy 5b naszej szkoły wzięli udział w projekcie Politechniki Warszawskiej – „Matematyka – wstęp do kariery wynalazcy”. Podstawą tego projektu jest zeszyt.online. Jest to system oparty na sztucznej inteligencji, wspierający naukę matematyki.

Jest to innowacyjny projekt, który dzięki sztucznej inteligencji dostosowuje poziom trudności zadań do wiedzy konkretnego ucznia. W ten sposób dzieci, które dobrze opanowały dany materiał, otrzymują ćwiczenia będące dla nich wyzwaniem, natomiast uczniowie mający z matematyką problemy, mogą szybko poznać ich przyczynę i nadrobić zaległości.

Zeszyt.online  to platforma, do której użytkowania wystarczy przeglądarka internetowa. Po zalogowaniu uczeń dostaje zadania, których zakres i poziom trudności na bieżąco dostosowują się do aktualnych umiejętności oraz skuteczności w rozwiązywaniu.

Co ważne, system nie podaje od razu gotowych rozwiązań, tylko tak prowadzi użytkownika, aby ten samodzielnie był w stanie udzielić właściwej odpowiedzi.

System od początku był projektowany z myślą o samodzielnej pracy. Dlatego uczeń od razu po rozwiązaniu zadania dostaje informację, czy zrobił je poprawnie. Jest to szczególnie przydatne w czasie zdalnego nauczania, gdy uczeń jest w domu i nie może liczyć na pomoc rodzica czy też korepetytora.

Nad zeszytem.online od kilku lat pracuje zespół naukowców Politechniki Warszawskiej, głównie z Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych. System jest wciąż udoskonalany. Twórcy chcieliby, aby docelowo korzystali z niego uczniowie z całej Polski.

Więcej pod tym linkiem

Anna Skorupa