Dzień Kolorowej Skarpetki

21 marca to nie tylko początek kalendarzowej wiosny, to także Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa – Dzień Kolorowej Skarpetki.

Sama data – kombinacja liczb 21 i 3 – nie jest też przypadkowa, bowiem w 21 parze chromosomów, osoby zdrowe mają 2 chromosomy, podczas gdy osoby z Zespołem Downa – 3. Stąd inna nazwa tej choroby – trisomia 21. W tym roku nasze przedszkolaki włączyły się w obchody „Dnia Kolorowej Skarpetki”. Podczas krótkiej pogadanki udało nam się ustalić, że każdy z nas jest na swój sposób inny, różnimy się pod wieloma względami i ta inność i różnorodność jest naturalną rzeczą. Osoby z Zespołem Downa żyją wśród nas. Tak jak my bawią się, śmieją i spełniają swoje marzenia – bez względu na różnicę w liczbie chromosomów. Założyliśmy na ten dzień dwie kolorowe niepasujące do siebie skarpetki, w ten sposób pokazując, że integrujemy się z osobami z Zespołem Downa i ich rodzinami. Nasze szkolne schody ozdobiła piękna kolorowa skarpetkowa girlanda a dopełnieniem dnia były zadania plastyczne i matematyczne oczywiście z motywem skarpetek ;).

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w tą inicjatywę.

Patrycja Walec, Anna Machała