Programowanie – zabawa i nauka w kl. II a

W roku szkolnym 2020/2021 uczniowie kl. II a uczestniczyli w VII edycji programu „Uczymy Dzieci Programować”.

Jest to ogólnopolski program edukacyjny, którego organizatorem jest marka Edu-Sense we współpracy z panią Anną Świć – autorką bloga „Kodowanie na dywanie”. Celem programu jest wprowadzanie uczniów w świat programowania i robotyki, oswajanie nowoczesnej technologii poprzez doświadczenia i zabawę. Zadania realizuje się z wykorzystaniem ozobotów, genibotów (roboty do nauki kodowania), maty ”Kodowanie na dywanie”, kolorowych kubeczków, krążków humanistycznych i matematycznych, a także, co szczególnie istotne podczas edukacji zdalnej z wykorzystaniem sprzętu komputerowego -zadania w genially.

Logiczne, algorytmiczne myślenie, zadaniowe podejście do stawianych problemów, szukanie różnych rozwiązań, analizowanie ich i wybieranie tych najbardziej optymalnych to umiejętności, które warto kształcić już od najmłodszych lat. Uczniowie realizujący zajęcia w programie projektowali trasy przejścia, drogi dojścia do celu, układali różne przedmioty wg instrukcji literowo-cyfrowych, rozwiązywali Sudoku związane z realizowanym tematem. Utrwalali kierunki, wykonywali rysunki z zastosowaniem podanych koordynatów oraz osi symetrii.

Uczniowie klasy II a realizowali zadania w genially. Poniżej relacja z niektórych zadań programu.

Agnieszka Kawa