O Holokauście będziemy pamiętać…

Młodzież z naszej szkoły wzięła aktywny udział w XII Obchodach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu, które odbywały się 28 stycznia 2020 roku.

W Muzeum Regionalnym uczniowie klasy VIII b i VII a z nauczycielkami Anną Dąbrowicz i Moniką Szczytyńską poznali  „Rozwadowski Sztetl ”.Wykład i prezentacja multimedialna, a następnie wycieczka po uliczkach i rynku Rozwadowa wprowadziła nas do świata tutejszych Żydów. Pan Marek Wiatrowicz w niezwykle interesujący i barwny sposób przybliżył nam historię ludzi, którzy tworzyli to miasto przed II wojną światową oraz ich los w czasie okupacji hitlerowskiej. Dalsza część obchodów odbyła się w Miejskiej Bibliotece Publicznej, gdzie prelekcji „Alfreda Markowska – bohaterka trzech narodów”  i „Holokaust w literaturze” wysłuchali uczniowie kasy VIII c pod opieką wychowawczyni Magdaleny Antonowicz.

Pamięć o zbrodniach hitlerowskich, pamięć o pomordowanych, pamięć o niosących pomoc w czasach zagłady,  pamięć o przedwojennym Rozwadowie to nasze zobowiązanie wobec ofiar Holokaustu, wobec tych, którzy żyli tutaj przed nami.