Pasowanie na czytelnika

Jak skutecznie zachęcać uczniów do czytania książek? Jak wzbudzać motywację do czytania i przekształcić ją w trwałe zamiłowanie i zainteresowania czytelnicze?

Szukając odpowiedzi na te pytania, podejmujemy w naszej szkole różnorodne , często niestandardowe działania. Mają one na celu uczynienie z czytania książek zajęcia atrakcyjnego, przyciągającego, chętnie podejmowanego przez dzieci. Zdajemy sobie sprawę z tego, aby działania te były  skuteczne, muszą dawać uczniom radość, rozbudzać ich wyobraźnię, myślenie, bawić i uczyć równocześnie.

Jednym z przykładów inicjatyw  promujących czytelnictwo w klasach młodszych, są inscenizacje teatralne bajek, baśni, przygotowanych przez uczniów dla innych uczniów. Tym razem uczniowie klasy IIA pod opieką swojej wychowawczyni Beaty Paterek przygotowali i zaprezentowali niezwykle zabawną i pouczającą równocześnie historię o ulubionych przez dzieci postaciach z bajek, które na skutek niewłaściwych zachowań i nawyków dzieci straciły to, co dla nich najważniejsze. I tak; smutne krasnoludki szukały swojej królewny, która zaginęła po tym jak wyrwano z książeczki kartkę; smok przestał być straszny a sam zaczął się bać małego pieska Azorka, gdy ten potargał zębami książeczkę; Kot w butach, który  został  bez butów, bo domalowano mu narty; Wróżka z wąsami; Królewicz oblepiony papierkami z chipsów, batonów, bo dziecko podczas czytania  jadło te niezdrowe przekąski; dobra a nie zła jak to w bajkach bywa  Baba Jaga, bo jakieś dziecko domalowało kwiatki na jej miotle i uśmiech na jej twarzy i inne równie wesołe dla widzów a przykre dla bajkowych postaci przygody.

Uczniowie klas młodszych z dużym zainteresowaniem obejrzeli spektakl, spontanicznie reagowali na grę młodych aktorów, odpowiadali na pytania dotyczące właściwego korzystania z książek, rozwiązywali zagadki.

Dla uczniów klas I, było to szczególne przeżycie, ponieważ zaprezentowane przedstawienie było równocześnie rozpoczęciem Uroczystości Pasowania na Czytelnika szkolnej biblioteki. Uczniowie klasy IA i IB złożyli obietnicę, że czytanie będzie dla nich przyjemnością, że będą dbać o książki i często odwiedzać szkolną bibliotekę. Trzymamy ich za słowo! Mamy nadzieję, że wszyscy uczniowie klas młodszych  równie chętnie jak obecnie, w kolejnych latach będą wypożyczać książki w szkolnej bibliotece i uczynią z czytania zajęcie atrakcyjne, konkurencyjne dla innych zainteresowań. Na pamiątkę tej uroczystości, uczniowie otrzymali drobne upominki , które mają przypominać im o tej chwili i zachęcić ich do czytania książek.