“Gang Słodziaków” zachęca do czytania

Co wyniknęło ze spotkania Gangu Słodziaków z bajkowymi postaciami? – Głośne czytanie w doborowym towarzystwie.-  Szkolne przygody Gangu Słodziaków.

2.10.2018r. Dzień zaczął się jak co dzień. Pierwszy dzwonek oznajmił, że czas rozpocząć lekcje. Uczniowie klas II i III udali się do swoich sal nie podejrzewając, że już wkrótce będą świadkami  pewnego spotkania i przeżyją kolejną szkolną  przygodę, tym razem za sprawą Gangu Słodziaków. Ta sympatyczna szóstka zwierzaków; sowa Zosia, jeż Jerzy, bóbr Borys, lis Lucek, ryś Rysio oraz zając Zuzia stała się bardzo bliska dzieciom dzięki codziennemu, wspólnemu czytaniu ich przygód opisanych w książce Renaty Piątkowskiej pt.”Co się stało na leśnej polanie, czyli wesołe przygody Gangu  Słodziaków”. Słodziaki zaprosiły  do wspólnego, głośnego czytania znane i lubiane przez dzieci postaci z bajek. Odwiedził nas krasnal Śpioch ( w osobie ulubionej przez wszystkich pani Eli- księgowej), Czerwony Kapturek ( najlepsza aktorka wśród nauczycieli – pani Monika), królewicz- ale jeszcze nie odczarowany i nadal zaklęty w żabę (uczeń klasy III a), królewny, koty, sowa z zaczarowanego lasu i inni, równie sympatyczni i zabawni goście. Spotkanie to nie mogło odbyć się bez najważniejszej osoby w naszej szkole- pani Dyrektor, która nie tylko wspiera inicjatywy czytelnicze ale aktywnie włącza się w ich przebieg. Tak było i tym razem. Pani Dyrektor przeczytała jedną z przygód Słodziaków. Wszystkie osoby, które czytały poszczególne fragmenty książki, zrobiły to z niezwykłą wyrazistością, ciekawą interpretacją postaci i sytuacji, co bardzo spodobało się dzieciom i za to nagrodziły ich gromkimi brawami.

Co jeszcze wyniknęło ze spotkania?….. Wiele radości, ekspresji i uśmiechu za sprawą wspólnego śpiewania Słodziakowych przebojów i tańców w ich rytmie oraz przeprowadzonych konkursów, które zaproponowali organizatorzy konkursu.

Uczniowie klas I nie mogli uczestniczyć w tej niezwykłej przygodzie wspólnie z pozostałymi klasami. Dlatego też specjalnie dla nich, zorganizowano spotkanie z Gangiem Słodziaków w następnym dniu. Pozwoliło to pierwszakom przeżyć chwile z sympatycznymi zwierzątkami we własnym gronie w radosnym nastroju, a pozostałym uczniom dłużej czerpać przyjemność ze wspólnego czytania.

Co wyniknęło z udziału naszych uczniów w konkursie edukacyjnym „Szkolne przygody Gangu Słodziaków”?

– codzienne czytanie w klasie, lekcje z wykorzystaniem książki autorstwa Renaty Piątkowskiej,

– codzienne czytanie w domu  dowolnej książki przez dziecko, zaangażowanie rodziców poprzez  potwierdzanie podpisem  lub wspólne czytanie, nagradzane przez nauczycieli  naklejką Słodziaka,

– wykonanie prac konkursowych,

– impreza czytelnicza –„Głośne czytanie w doborowym towarzystwie”.

Najważniejszymi korzyściami płynącymi  z tych działań okazała się możliwość przeżycia przygody z książką w gronie rówieśników, wychowawców, rodziców, wspólna zabawa i nauka, wzbogacenie słownictwa, ubogacenie pisania, poprawa techniki czytania, rozwój wyobraźni, integracja i  wzmocnienie więzi w grupie rówieśniczej i rodzinie, a przede wszystkim ukazanie, że czytanie jest super!