Niezwykły koncert z okazji Dnia Nauczyciela

13 października 2017 spotkaliśmy się na sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury , by w  niezwykły sposób świętować Dzień Komisji Edukacji Narodowej,  czyli potocznie „Dzień Nauczyciela”. A dlaczego niezwykły..?

W pracy nauczyciela często spotkać można ludzi, którzy zazdroszczą wakacji, którzy podejrzewają nauczycieli o posiadanie fortuny na koncie… Tymczasem my – nauczyciele – doskonale wiemy jak jest. Miano „kasiarz” do nas nie pasuje. My w innym celu w swojej pracy musimy często „iść na całość”, – bo nie zawsze można dać uczniowi coś z umiarem. Dziecko potrzebuje nieraz całej naszej uwagi. Tym bardziej, że nauczyciel też jest świadomy ile może się spodziewać od swoich dzieci. One też potrafią zagrać na całość. Takie właśnie przemyślenia nam towarzyszą, gdy Orkiestra Dęta pod dyrekcją pana Mieczysława Parucha, w której grają uczniowie i absolwenci naszej szkoły, gra tytułowy utwór z filmu„Vabank”.

Każdy z nas, gdy byliśmy dziećmi, często dawał się wkręcić w myślenie: „Nauczyciel mój wróg”. I dzisiaj sami uczymy w szkole. Można powiedzieć, i chyba nie będzie to sprzeczne z myśleniem żadnego nauczyciela, że jesteśmy z tego powodu dumni. Jest to praca na ziemi, na której ma coś zaowocować, ziemi jeszcze trochę obcej, tak jakby na ziemi wroga. I tu naszą myśl pobudza utwór „Most na rzece Kwai”. Tak jak jeńcy alianccy nie poddali się, lecz dla wroga ofiarnie budowali most, – bo twierdzili, że są w tym lepsi – tak my, nauczyciele, na tej ziemi uczniowskiej czasem wrogo do nas nastawionej, nie boimy się, tylko jesteśmy pełni dumy, że mamy coś do przekazania, że potrafimy, że ze nami może wyjść zawsze lepiej, ni gdyby dzieci same miały szukać wiedzy bez wsparcia nauczyciela

Dalej zagłębiamy się w tajne przestworza przekazu muzycznego…Muzyka grana przez naszych wychowanków jest dla nas piękna nie tylko przez kunszt wykonania, ale tez ze względu na emocje. Są to piękne emocje – towarzyszą nam, gdy widzimy pięknie radzących sobie w życiu naszych uczniów. Jest to piękne, jak muzyka Dixieland.

Prosto z pełnego piękna i zaskoczeń brzmienia muzyki zostajemy przez orkiestrę przeniesieni w świat magii. Chyba większość nas miała okazję czytać, lub oglądać ekranizację Harry’ego Potera. Akcja tej historii toczy się w dużym stopniu w szkole, ale jakże innej, bo magicznej. My nauczyciele doskonale wiemy, że każda szkoła może być zaczarowana. I to nie zależy wcale od magii. Magię i urok szkoły tworzą ci, którzy w niej są i pracują. Tutaj trzeba wielkie podziękowania złożyć tym, którzy nie są nauczycielami, a oddają serce by szkoła funkcjonowała bez zarzutu i w spokoju: sekretariat, księgowość, woźni, kucharki, sprzątający, – kto by nie docenił tych ludzi, ten chyba by musiał się spalić ze wstydu. To dla nich w naszych uszach zabrzmiała muzyka z Hogwartu.

Już po chwili serce nauczyciela zostaje wyrwane przez muzykę z filmu „Piraci z Karaibów” w świat szalony i piracki. Szkoła jest jak okręt, – ale nie okręt floty królewskiej. To jest raczej statek piracki. Nie chodzi jednak o to, że my w szkole popełniamy przestępstwa, oszustwa, zabieramy skarbów tylko dla siebie…Nie! Mamy raczej na myśli pewną twórczą myśl i poniekąd szaleństwo, które towarzyszy i uczniom i nauczycielom, którzy porywają się na podróż na nieznane wody. Również każdej klasie znajdzie się też taki inteligentny i zarazem nieprzewidywalny uczeń – Jack Sparrow.

To, co nas zawsze zaskakuje, to fakt, że na każdym koncercie naszej orkiestry jest jakaś premiera. Tym razem był to marsz torreadora z opery „Carmen”. Poszliśmy z uczniami chwycić byka za rogi. To nie jest przenośnia – jakiś przebieraniec w stroju byka próbował terroryzować salę widowiskową MDK, ale uratowała nas zwinna Carmen.

Na sam koniec utwór „Ściernisko” przypomniał naszemu katechecie słowa założyciela jego Zgromadzenia Zakonnego bł. Bronisława Markiewicza, który mówił, że wychowanie dzieci i młodzieży jest jak praca na roli. Umiej ją tylko uprawiać, a wyda dla ciebie to, czego od niej oczekujesz. Można się spodziewać wielu rzeczy, które na tej nieuprawionej ziemi powstaną. Wszyscy, którzy znają historię naszej szkoły, wiedzą, że nie zawsze jej otoczenie było tak piękne. Ze ścierniska można oczekiwać wielkich rzeczy, które na nim mogą powstać….

Aktualności