Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

Dnia 20 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. W tym roku mija 25 lat od uchwalenia Konwencji Praw Dziecka czyli aktu prawa międzynarodowego, który zawiera spis praw dzieci. W Polsce Konwencja obowiązuje od 7 lipca 1991 roku.
W tym dniu korytarze szkolne ozdobiły balony, kwiaty z bibuły i kolorowe wstążki. Prawa dzieci zostały przedstawione w formie gazetek szkolnych i plakatów rozwieszonych w różnych miejscach szkoły. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego zapoznali uczniów przez radiowęzeł z historią Dnia Praw Dziecka, następnie uczniowie z poszczególnych klas ubrani jednakowo w wybrany przez siebie kolor, przywiesili na tablicy obok praw dziecka odciski swoich dłoni z podpisem klasy. Świętowanie zakończył słodki akcent w postaci lizaków, które w udekorowanym koszu rozdali szóstoklasiści swoim młodszym kolegom.
W związku z obchodami Dnia Praw Dziecka Samorząd Uczniowski ogłosił konkurs pt. ,,Mam prawo…” na plakat, wiersz lub najciekawsze opowiadanie.
Prawa Dziecka:
    Prawo do życia i rozwoju
    Prawo do ochrony zdrowia
    Prawo do życia w rodzinie
    Prawo do miłości i opieki
    Prawo do tożsamości
    Prawo do prywatności
    Prawo do nauki
    Prawo do wypowiedzi
    Prawo do życia bez przemocy

Naucz się upominać o swoje prawa, ale pamiętaj, że inni też je mają!