Bezpiecznie na lodzie

28 stycznia 2015 r. w naszej szkole gościliśmy przedstawicieli Ochotniczej Straży Pożarnej . W spotkaniu profilaktyczno – edukacyjnym wzięli udział uczniowie klas pierwszych. Celem wizyty było uświadomienie dzieciom zagrożeń wynikających z przebywania na zamarzniętych zbiornikach wodnych. Strażacy przekazali dzieciom podstawowe zasady do jakich należy się stosować gdy ktoś jest świadkiem załamania się lodu na zbiornikach wodnych. Ponadto przypomnieli jakie są numery alarmowe do służb ratunkowych i jak prawidłowo wezwać pomoc. Dzieci miały możliwość obejrzenia krótkiego filmu instruktażowego pt. ,,Bezpiecznie na lodzie”. Ukazał on właściwe metody niesienia pomocy tonącemu na akwenach zalodzonych z uwzględnieniem sposobów prawidłowego dotarcia do poszkodowanego.
Strażacy zaprezentowali także sprzęt ratownictwa wodnego i lodowego. Uczniowie mieli okazję zobaczyć kolce lodowe asekuracyjne do samoratowania po wpadnięciu do wody z lodem oraz nakładki z kolcami na buty ułatwiające bezpieczne poruszanie się po lodzie. Dużą atrakcja była także dla maluchów możliwość przymierzenia sprzętu nurka oraz hełmu strażackiego. Na koniec goście zachęcili dzieci do korzystania tylko z lodowisk sztucznych i omijania zamarzniętych akwenów wodnych. Spotkanie odbyło się w miłej atmosferze z aktywnym udziałem dzieci.