Szkolny Klub Górski Jedyneczka w Beskidzie Małym

Naszą wycieczkę do Beskidu Małego rozpoczęliśmy wcześnie rano 27 maja 2024r. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Ojcowskiego Parku Narodowego. Po dotarciu na miejsce spotkaliśmy się z przewodnikiem i rozpoczęliśmy spacer Doliną Prądnika do Bramy Krakowskiej i Źródełka Miłości. Następnie zwiedziliśmy Jaskinię Łokietka, gdzie przewodnik opowiedział nam o historii tego niezwykłego miejsca. Kolejnym punktem programu był przejazd do Pieskowej Skały, gdzie zwiedziliśmy dziedzińce zamku i podziwialiśmy Maczugę Herkulesa. Po południu dotarliśmy do naszego miejsca zakwaterowania, Domu Wczasów Dziecięcych w Porąbce. Po obiedzie i chwili odpoczynku uczniowie wzięli udział w warsztatach robienia mydełek. Wieczorem mieliśmy czas na ognisko i gry na świeżym powietrzu.

Następnego dnia, po śniadaniu, wyruszyliśmy z przewodnikiem w góry. Wędrówkę rozpoczęliśmy z Przełęczy Przegibek (685 m n.p.m.) w kierunku szczytu Beskidu Małego – Czupel (933 m n.p.m.). Po drodze zatrzymaliśmy się na odpoczynek w schronisku PTTK na Magurce. Po powrocie do Porąbki zjedliśmy obiad, a po krótkim odpoczynku wyjechaliśmy kolejką linową na Górę Żar, skąd podziwialiśmy widok na zbiornik Elektrowni Szczytowo-Pompowej Porąbka-Żar. Zrobiliśmy też pamiątkowe zdjęcie na “Wielkiej ławce”. Wieczorem był czas na odpoczynek, zabawy i gry integracyjne a ci najbardziej wytrwali grali jeszcze w piłkę na boisku.

Ostatniego dnia byliśmy na lekcji geologii w Muzeum Minerałów “Skarby Ziemi”, gdzie podziwialiśmy niezwykłe skały i minerały. Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Historycznego “Stara Fabryka”, gdzie poznaliśmy historię przemysłu włókienniczego w regionie. Po południu wyruszyliśmy w drogę powrotną do Stalowej Woli, pełni wrażeń i niezapomnianych wspomnień.

W wycieczce uczestniczyło 45 uczniów z klas IV-VIII w terminie 27-29 maja 2024r. Opiekę nad grupą sprawowały: Anna Dąbrowicz, Anna Machała-Nowak, Monika Szymonik i Jadwiga Socha.