28 stycznia 2025 odbyła się w naszej szkole Uroczysta Gala podsumowująca projekt Zagranicznej mobilności edukacyjnej uczniów i kadry edukacji szkolnej ,,Szkoła z oknem na świat. Jesteśmy różni, uczymy się razem”. Wydarzenie wzbudziło wielkie zainteresowanie wśród zaproszonych gości, społeczności szkolnej, w miejskich mediach. Przedsięwzięcie stało się okazją do podzielenia się wiedzą i umiejętnościami ze zrealizowanego zadania; zachętą do podejmowania podobnych inicjatyw edukacyjnych.
Zaproszenie na Uroczystą Galę projektu przyjęło wielu znakomitych Gości. I tak w progach naszej szkoły powitaliśmy m.in. Panią Monikę Pachacz –Świderską; Zastępcę Prezydenta Miasta Stalowej Woli, Panią Magdalenę Wrońską- Bulec; Naczelnik Wydziału Edukacji i Zdrowia w Stalowej Woli, Panią Kamilę Piech- Radną Sejmiku Województwa Podkarpackiego i Zastępcę Dyrektora Miejskiego Domu Kultury; Reprezentacje stalowowolskich szkół podstawowych z Paniami Dyrektor na czele. Na galę zaprosiliśmy Nauczycieli wraz z reprezentacjami uczniów z poszczególnych szkół. Wśród gospodarzy wydarzenia znaleźli się: Panie Dyrektor naszej szkoły Małgorzata Kalinka oraz Zastępca Dyrektora- Grażyna Merkiel; koordynatorki projektu : Marzena Janusz i Dorota Zagulska oraz oczywiście Uczestnicy projektu. W radosną atmosferę wydarzenia wprowadzili nas energicznym tańcem uczniowie klasy II a o profilu artystycznym oraz uczennica klasy 5a- Milena Wosk, która przywitała nas piosenką w języku angielskim.
Projekt to siła naszych marzeń i potrzeb uczniów. Pierwsza tego typu inicjatywa edukacyjna w naszej szkole. Od napisania wniosku do realizacji wiodła trudna, ale i pełna wyzwań oraz radości droga. Za nami przygotowanie i odbycie dwóch mobilności edukacyjnych na Maltę.
I tak w maju 2024 roku, najpierw grupa dziesięciorga nauczycieli Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Wacława Górskiego wyruszała do St. Julians do Maltalingua School of English na kurs językowy i metodyczny CLIL na Maltę, a następnie grupa piętnaściorga uczniów wyruszyła na mobilność edukacyjną do szkoły partnerskiej : St. Ignatius College Qormi St. Sebastian Primary School.
O przeżyciach obydwu grup opowiadali sami uczestnicy wydarzenia. Nie obyło się bez wzruszeń.
Z radością wspominaliśmy edukacyjne wydarzenia, w których wzięliśmy udział. Uczniowie opowiadali o swoich doświadczeniach najpierw w e-Twinning , a następnie zajęciach w szkole na Malcie. Wspólnie z uczniami ze szkoły na Malcie zrealizowali wiele ciekawych inicjatyw- wszystkie w języku angielskim. We wspomnieniach przewijały się takie wydarzenia, jak gra terenowa : Ścieżkami matematyki w Birgu , ang. Let’s go on a Maths Trail! , Dzień Unii Europejskiej ang. European Union Day czy gry ,zabawy ; rozgrywki sportowe w drużynach mieszanych –międzynarodowych. Z zachwytem wspominano wycieczki do Valletty, Mdiny; spacery po Sliemie i plażę w Mellieha. Poznawanie walorów przyrodniczych i kulturowych odwiedzanego podczas projektu kraju to kolejny cel projektowy.
Wszyscy Uczestnicy wysoko ocenili projekt. W wypowiedziach ewaluacyjnych wskazywano na rozwój kompetencji językowych w posługiwaniu się językiem angielskim, przyrost wiedzy na temat Unii Europejskiej; rozwój kompetencji cyfrowych i społecznych. A najważniejsze jednak, że w wypowiedziach ewaluacyjnych pojawiała się wielka radość z udziału w projekcie! Duma i wdzięczność, wielka przygoda – te słowa powtarzały się często w wypowiedziach uczestników wydarzenia.
Trudno wymienić w krótkim artykule wszystkie efekty projektu.
W obszarze dydaktyczno –metodycznym grupa nauczycieli – Uczestników projektu- nabyła nowe umiejętności w posługiwaniu się metodą zintegrowanego nauczania języka angielskiego – CLIL. Nauczyciele, biorący udział w projekcie przygotowali scenariusze lekcji otwartych z CLIL, a następnie zaprosili na lekcje otwarte wszystkich zainteresowanych nauczycieli. Opracowano narzędzia ewaluacyjne i zbadano efektywność zastosowanej metody. Scenariusze zajęć opublikowano w formie e-booka i udostępniono materiał w sieci. Uczniowie naszej szkoły poznali , a następnie pracowali i bawili się, rozwijali swoje umiejętności językowe na lekcjach z CLIL.
W inicjatywach towarzyszących Gali projektu zorganizowano wystawę fotograficzną i utworzono okolicznościową grę Kahoot na temat projektu, Malty oraz Unii Europejskiej – w ten sposób wszyscy uczniowie naszej szkoły mogli poznać treść projektu, a mamy nadzieję –zapragnąć wziąć udział w kolejnej tego typu inicjatywie.
Czy rozszerzenie oferty edukacyjnej szkoły o działania projektowe – Zagranicznej mobilności edukacyjnej uczniów i kadry edukacji szkolnej przyniesie naszym uczniom jeszcze więcej korzyści; ułatwi przełamywanie bariery językowej, otworzy im okno na świat? Wierzymy, że tak właśnie będzie.
To była pełna niezapomnianych wrażeń edukacyjna przygoda. Zobaczcie sami.
Koordynatorki projektu : Marzena Janusz i Dorota Zagulska
Serdecznie dziękujemy za słowa wsparcia i zachętę do dalszych działań : Paniom Dyrektor : Małgorzacie Kalince i Grażynie Merkiel ; Pani Monice Pachacz- Świderskiej – Zastępcy Prezydenta Miasta Stalowej Woli, Pani Magdalenie Wrońskiej- Bulec – Naczelnik Wydziału Edukacji i Zdrowia. Pani Monice Brzozowskiej- za nieocenioną pomoc w księgowaniu finansów projektu. Panu Bartłomiejowi Wiatrzykowi za pomoc w planowaniu zamówień. Dziękujemy Pani Kamili Piech – Radnej Sejmiku Województwa Podkarpackiego za słowa wsparcia. Dziękujemy Pani Annie Pyrkosz – Przewodniczącej Rady Rodziców Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Wacława Górskiego w Stalowej Woli za wsparcie i piękne słowa od rodziców na temat zrealizowanego przedsięwzięcia. Dziękujemy Opiekunowi projektu- Pani Beacie Likoś –Grzesiak –FRSE. Dziękujemy Nauczycielom, którzy podjęli się z nami innowacyjnego działania i nie zawiedli. Jesteście Wspaniali ! Dziękujemy naszym Uczennicom i Uczniom –uczestnikom projektu za Wasz entuzjazm i zaangażowanie. Jesteście niesamowici! Dziękujemy wszystkim sympatykom tej edukacyjnej przygody za pozytywne zainteresowanie działaniami projektowymi.