Let’s read ,,A Christmas Carol” by Charles Dickens!

W przedświąteczny czas odbyła się kolejna lekcja otwarta. Tym razem metodę CLIL zastosowano w cyklu lekcji języka polskiego na temat lektury obowiązkowej pt. ,,Opowieść wigilijna” autorstwa Karola Dickensa.

Lektura Opowieści wigilijnej doskonale wpisuje się w krąg zainteresowań metody CLIL. Najsłynniejsza opowieść wigilijna powstała bowiem w oryginale w języku angielskim. Dobrze zatem odwołać się na lekcjach do słownictwa w języku angielskim; związanego z Bożym Narodzeniem; czytaniem i biografią twórczą pisarza. Uczniowie mieli okazję posłuchać fragmentów utworu w języku angielskim. Poznawali treść utworu poprzez czytanie – na lekcji dostępny był egzemplarz ,,Opowieści wigilijnej’’ w języku angielskim. Uczestnicy zajęć byli zaskakiwani przez nauczyciela licznymi niespodziankami, które nauczyciel ukrył w świątecznych pudełeczkach- prezentach. Tak poznali oryginalny tytuł utworu,, A Christmas Carol’’, czyli świąteczna kolęda. Oglądali fragmenty filmu  nakręconego na podstawie utworu. Podążali śladami autora i lektury i tak trafili m.in. do słynnego Muzeum Dickensa w Londynie i przenieśli się w czasie do epoki wiktoriańskiej :

Welcome to 48 Doughty Street, the London home of Charles Dickens

Ten fragment lekcji spodobał się uczniom szczególnie. Do tego filmu o muzeum uczniowie wykonali szereg zadań, m.in. odnaleźli adres muzeum; zapoznali się z ofertą muzeum na stronie internetowej, obliczyli orientacyjne koszt wejścia do muzeum dla całej klasy wraz z dwiema opiekunkami. Opowiadali o najbardziej interesujących miejscach zwiedzanego wirtualnie miejsca.

Na koniec odbył się Quiz pt. Kim jesteś w Opowieści wigilijnej i ważna rozmowa o wartościach w życiu.

W cyklu lekcji uczniowie z poszczególnych grup mogli wybierać zadania dodatkowe do wykonania – warto podążać za zainteresowaniami i talentami uczniów, ponieważ to zwiększa zaangażowanie uczniów w zajęcia. Niektórzy chętnie próbują sił w odgrywaniu scen inspirowanych lekturą, inni wolą napisać krótki przewodnik po Londynie –śladami lektury, jeszcze inni zaprojektują grę w aplikacji Learning apps na temat lektury , jeszcze inni przygotują fiszki dotyczące treści lektury, czytania w ogóle –w języku polskim i angielskim. Najbardziej zaawansowani napiszą opinię/ post o lekcjach, lekturze w języku angielskim.

Scenariusz zajęć zostanie umieszczony w całości w publikacji CLIL for primary school.

Tu zamieszczamy kilka pamiątkowych zdjęć z lekcji.

 

Aktualności