Zaczytany październik- podsumowanie projektu czytelniczo-literackiego

Październik w Klubie Recenzenta obfitował w wiele zdarzeń czytelniczych.  Co tydzień w Klubie Miłośnika Książki odbywały się spotkania z ciekawą książką.

Zainspirowani lekturą powieści M. Musierowicz ”Sprężyna” delektowaliśmy się lekturą i smakiem herbatników. W ciepłym świetle lampy wyszukiwaliśmy inspirujących nas bohaterów. Ich tropem wyruszyliśmy w naszą przygodę. Naszymi przewodnikami w tej literackiej eskapadzie były: nauczycielka języka polskiego Marzena Janusz oraz nauczyciel bibliotekarz Joanna Puskarczyk.

New_DSC_0906

New_DSC_0889

 

1

 

Zachować się godnie i z honorem. F.Molnar ,,Chłopcy z Placu Broni”.
Wspólnie z zaprzyjaźnioną klasą Va i naszymi ulubieńcami : Boką, Nemeczkiem, Feri Aczem i braćmi Pastorami rozegraliśmy grę plenerową na motywach słynnej powieści F. Molnara” Chłopcy z Placu Broni”. Nie tylko świetnie się bawiliśmy, ale wiele się nauczyliśmy. Pracowaliśmy w dwu grupach ; barwach . Czerwonym przewodniczył Samuel , kapitanem Zielonych był klubowicz Hubert. Ważne zadania w grze przyznano Poszukiwaczom, to oni błyskawicznie przeszukiwali powieść , by zdobyć odpowiedzi do zadań lekturowych. Flagę lektury i zaczytanego października zdobył jako pierwszy Marcel Kogut z grupy Zielonych

10 3 4 5 6 7 8 9
Czytanie powieści sprowokowało nas do rozmów na temat honorowego zachowania, lojalności, cech dobrego przywódcy. Zadaliśmy sobie pytanie jakie miejsca pobudzają naszą wyobraźnię… Jak teraz wyglądają place zabaw . W jaki sposób teraz dzieci kreują pod wpływem swoich zabaw zastaną rzeczywistość.
Odnaleźliśmy kontekst historyczno-lekturowy powieści. W tym względzie książkę odczytaliśmy jako ważną lekcję patriotyzmu, poszanowania tradycji; umiłowania wolności.

Na ratunek Aurelii- bohaterki powieści M. Musierowicz ” Opium w rosole”

Kiedy znaleźliśmy się na tropie samotnej, niewiele od nas starszej Aurelii Jedwabińskiej – bohaterki książki M. Musierowicz ” Opium w rosole” wiedzieliśmy, że nie możemy zostawić ją samej sobie. Ruszyliśmy na ratunek. Na szczęście wśród bohaterów powieści odnaleźliśmy naszą bohaterkę -o dziwo ! – jako Genowefę Sztompke!. Właśnie zaglądała przez okno do skromnie urządzonego mieszkania, gdzie domownicy właśnie siadali do wspólnego posiłku. Ich twarze wydały się Gieniusi (naprawdę Aurelii Jedwabińskiej) przyjazne. Postanowiła więc zapukać i wprosić się na obiadek…Jeśli chcecie się dowiedzieć dlaczego Aurelia wolała jeść obiadki nie w swoim pięknym domu. Zamiast delicji wybierała rosołek w gronie akceptujących

a b c

 

W tej powieści znajdziesz także przemiłą” Kreskę” o zielonych, dobrych oczach. Dziewczynę, która umie pomagać innym. Mądrą i rozsądną. I co nie bez znaczenia- po uszy zakochaną w jasnowłosym Maćku.

f e

 

Książki nie można jednak porównać do słodkiej landrynki. Jest to także opowieść o poszukiwaniu drogi do budowania dobrych relacji rodziców i dzieci. Samotności i strachu. Niemożności, nieumiejętności okazywania sobie uczuć ( Aurelia i jej mama; Jedwabińscy )
Ciekawym wątkiem w powieści jest odmalowanie rzeczywistości szkolnej. Tu spotkacie bardzo ciekawa postać nauczycielki, która choć bardzo się starała , nie od razu znalazła wspólny język ze swoją klasą.
Na pochwałę zasługuje niezwykle plastyczny język utworu. Musierowicz po mistrzowsku operuje metaforą.
Tworzy sugestywne i pełne humoru opisy sytuacji, chwytające za serce opisy postaci.
Gorąco polecamy tę książkę na październikowe popołudnia. Także rodzicom i nauczycielom

PS Ogłaszamy konkurs : Napiszcie, jak w świetle lektury rozumiecie tytuł powieści
,,Opium w rosole”
Jak potoczyły się losy Aurelii? Czy udało jej się porozumieć z mamą ?
Czy piękna Matylda zdobyła serce Maćka ?
Czy Kreska odnalazła miłość ?
Na Wasze odpowiedzi czekamy do końca listopada ! Kontakt : Skrzynka Klubu Recenzenta – Biblioteka szkolna PSP nr 1
Najciekawsze odpowiedzi nagrodzimy !!!

 

Odeszli, ale czytelnicy o nich nigdy nie zapomną

x

 

Edmund Niziurski (ur. 10 lipca 1925 w Kielcach, zm. 9 października 2013 w Warszawie) – polski prozaik, publicysta, scenarzysta i dramaturg, a także socjolog i prawnik.

Twórca popularnych książek dla dorosłych i młodzieży, cechujących się charakterystycznym, nieco absurdalnym humorem słownym. Najbardziej znane to: „Księga urwisów” (1954 – szkolna lektura w 1978 wpisana na Listę Honorową IBBY), „Sposób na Alcybiadesa” (1964 – szkolna lektura w 1978 wpisana na Listę Honorową IBBY), „Niewiarygodne przygody Marka Piegusa” (nagroda „Orle Pióro” przyznana przez czytelników „Płomyka” w 1970 roku), „Klub włóczykijów”, „Naprzód, Wspaniali!”, „Adelo, zrozum mnie!”, „Żaba, pozbieraj się!”, „Awantura w Niekłaju”, „Siódme wtajemniczenie”.

Była królową literatury popularnej.

 

y

 

 

 

Joanna Chmielewska– autorka powieści sensacyjnych, kryminalnych, komedii obyczajowych, a także książek dla dzieci i młodzieży.
Ukończyła Wydział Architektury na Politechnice Warszawskiej, z zawodu inżynier architekt. Pracowała m.in. w Samodzielnej Pracowni Architektoniczno-Budowlanej “Blok”, w Energoprojekcie, w Biurze Projektów “Stolica”. Pracowała przy budowie Domu Chłopa.
Debiutowała w 1958 na łamach czasopisma “Kultura i Życie” jako prozaik. Przez pewien czas pisała w Kulturze i Sztuce na tematy związane z architekturą wnętrz. W 1964 miał miejsce debiut książkowy – wydała sensacyjną powieść Klin. Od 1970 r. zajmuje się wyłącznie twórczością literacką. Łączny nakład jej powieści w Polsce przekroczył 6 mln egzemplarzy, a w Rosji – gdzie uważana jest za najpoczytniejszą pisarkę zagraniczną – 8 mln. Jej książki tłumaczono na języki obce 107 razy.

 

Aktualności