Wyszperane w biografii pisarza.

Wyszperane w biografii pisarza

Jako Klubowicze pragniemy Was zachęcić do szperania w źródłach biograficznych. Oprócz wiedzy na temat rodzajów i gatunków biografistyki  możecie w ten sposób odnaleźć  cenne , wyjątkowe informacje o  naszych pisarzach , artystach, idolach.

Dziś- także w związku Rokiem Sienkiewiczowskim– zajrzeliśmy do biografii  patrona 2016 roku. Oto , co dla Was wyszperaliśmy.

dreamstime_s_38185035Bez tego ani rusz! Musicie wiedzieć :

Za twórczość  literacką uhonorowano autora Quo vadis Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury ( rok 1905) Dziękując za ten zaszczyt , Sienkiewicz wystąpił nie tylko jako pisarz, ale przede wszystkim Polak:

” Zaszczyt ten, cenny dla wszystkich , o ileż cenniejszym musi byc dla syna Polski!… Głoszono ją umarłą, a oto jeden z dowodów, że ona żyje ! ”

herbPo ojcu nosił herb Oszyk, przedstawiający łabędzia.

• Mały Sienkiewicz, mając w rodzinie wiele osób parających się piórem, wyrastał na lekturze utworów Reja, Kochanowskiego, Skargi. Jego wyobraźnię pobudzały ,, Przygody Robinsona Crusoe”, a także ilustrowane życie Napoleona.

• Ulubionymi przedmiotami w szkole przyszłego pisarza były oczywiście ; literatura i historia.

Z nich miał oceny celujące. Z innych przedmiotów zaledwie dostateczne.

( Pamiętacie Stasia Tarkowskiego z powieści  W pustyni i w puszczy..? Ten niezwykle oczytany młodzieniec, świetnie znający kilka języków i geografię , najlepszy pływak – na pewno został wykreowany po to , byśmy brali z niego przykład )

• Gdy wybuchło powstanie styczniowe Henryk miał 17 lat. Chciał wstąpić do oddziału powstańczego, ale go nie przyjęto z powodu niskiego wzrostu i dziecinnego -wówczas- wyglądu.
  • Był korespondentem Gazety Polskiej. To dzięki pracy dziennikarza zwiedził m. in. Amerykę.
  • Swoje książki często drukował w odcinkach, w gazecie. Podobnie powstawała jego powieść dla dzieci ” W pustyni (…)”
  • Wiecie, że Sienkiewicz pisał ,, W pustyni i (…) ” w wieku 65 lat , na prośbę dziewczynki Wandzi Ulanowskiej …  Na początku powieść miała mieć tytuł ” Przygody dwojga dzieci w Afryce Środkowej “
  • Kiedy w książce Nel walczyła o życie dzieci pisały do pisarza prośby , by dziewczynka wyzdrowiała. Pisarz nie  mógł odmówić dzieciom. Nel wyzdrowiała.  ( pamiętacie, że książka pisana była w odcinkach ? )
  • Sienkiewicz bardzo podobał się kobietom. A złożyło sie tak , że wszystkie , z którymi się wiązał miały na imię Maria.
  • Mimo barwności życia Sienkiewicz był człowiekiem raczej samotnym. Znaczną część swego życia spędził w podróżach, dlatego tak często wracał do dwójki swoich dzieci                 i spędzał z nimi czas.
  • Znaczną część swego życia poświęcił działalności społecznej. Ufundował stypendium dla zdolnych, ale biednych studentów Akademii Umiejętności.
  • W 25 lecie pracy twórczej otrzymał od społeczeństwa polskiego dworek w Oblęgorku.
  • Pisał dla pokrzepienia serc!
  • Rząd francuski uhonorował pisarza orderem Legii Honorowej
  • W 1982 roku rekordową ilością głosów młodzi czytelnicy ” Płomyka” przyznali ” Orle Pióro” swojemu ulubionemu pisarzowi.
  • ogromnej popularności książek Sienkiewicza świadczy fakt, że były i są nadal tłumaczone na wiele języków świata.
  • Imiona bohaterów Trylogii na trwałe wpisały się w język polski. Są synonimem męstwa, oddania Polsce- Kmicic; rycerskości – Michał Wołodyjowski; Oleńka- dumy , urody, piękna..Nazwy te nadal funkcjonują w języku polskim.
  • Ostatnio wydano bardzo ciekawą książkę biograficzną na temat życia i twórczości pisarza ,,Pamiętnik mojego życia.” Rzecz o Henryku Sienkiewiczu, autorstwa Anny Cybulskiej- warto zajrzeć.

Równie ciekawym źródłem o życiu pisarza są zachowane fotografie. Pokazują one nie tylko samego pisarza, ale zdradzają jego pasje i zainteresowania; pokazują miejsca i ludzi , w kręgu których  dorastał , tworzył.