Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich w nowej odsłonie

Nowa kolekcja T- shirtów z mini billboardami czytelniczymi autorstwa naszych uczniów już dostępna!

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to święto ustanowione w 1995 roku przez UNESCO mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.

Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii, a jego twórcą był dziennikarz z Walencji, wydawca i promotor czytelnictwa V.C.Andres. Święto zbiega się tam z hucznie obchodzonym świętem narodowym, dniem patrona Hiszpanii – Świętym Jerzym.  Zgodnie z tradycją w Katalonii obdarowywano kobiety w tym dniu czerwonymi różami, symbolizującymi krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek. Stąd emblematami – symbolami święta – są: róża i książka. Święto przypada co roku 23 kwietnia. Jest to data symboliczna dla literatury. Na ten dzień przypadają ważne rocznice związane z urodzinami najsłynniejszych twórców literatury.

Co roku UNESCO przyznaje tytuł  Światowej Stolicy Książki, który jako pierwsze miasto otrzymał Madryt. Tytuł Światowej Stolicy Książki przyznawany jest  przez UNESCO jako wyróżnienie dla najlepszego, przygotowanego przez dane miasto programu promującego książki i czytelnictwo.

Z inicjatywy UNESCO, od dwudziestu lat, co roku 23 kwietnia kolejne miasto staję się Światową Stolicą Książki. W 2022  jest nią Guadalajara (Meksyk).

Jak przebiegają przygotowania do święta w naszej szkole?

Zaprojektuj T- shirt z minibillboardem, odzwierciedlającym Twoje zainteresowania czytelnicze. Tak brzmiało jedno z zadań uczniów. Pierwsze projekty już powstały. Są piękne i różnorodne pod względem wyboru  tematów i gatunków książek. Obok powieści podróżniczo –przygodowych pojawiły się książki fantasy; baśnie, a nawet powiastki filozoficzne/ przypowieści. Niesłabnącym powodzeniem cieszą się, szczególnie wśród młodszych uczniów, książki których bohaterami są ich czworonożni pupile. Chłopcy sięgają po różne rodzaje biografii ich ulubionych sportowców. Wszyscy zaś poszukują w książkach przygody, wspaniałych wzorów przyjaźni, magii, wytchnienia. Dla jednych książki to rodzaj busoli, wskazującej ważne wartości w życiu; dla innych to miejsce, w którym najważniejsze stają się marzenia…Inni dzięki książkom uśmiechają się częściej, odbywają dalekie podróże i stają się odkrywcami nowych krain. Jeszcze innych zachwyca język i  pióro pisarza.

A Wy, jakie tytuły i obrazy umieścilibyście na swoich mini billboardach czytelniczych? Jesteśmy ogromnie ciekawi.

PS  Może i tych, co  znają przyjemność czytania jest coraz mniej, ale to nie znaczy że kultura czytania zanika. Twórz modę na czytanie. Szukaj własnego sposobu na  wyrażenie siebie i drogi poznania tego, co Cię interesuje. Nurkuj, żegluj po krainie książek– zostań poławiaczem pereł. Bądź odważny i ciekawy świata- czytaj!

Wszystkim bibliofilom pięknego Świętowania i wielu kolejnych niezapomnianych chwil z książką życzy:

Klub Literacki wraz z opiekunami  M. Janusz i  J. Puskarczyk.

 

Nasi projektanci i ich projekty.

Aktualności