Kody QR na lekcjach z lekturą. Język polski na czasie.

Lekcje z lekturą ,,Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi’’ Rafała Kosika zaowocowały wieloma ciekawymi wydarzeniami. Oprócz zadań czytelniczo- lekturowych i pisarskich podjęliśmy się szeregu twórczych działań inspirowanych lekturą, która zdobyła serca tysięcy młodych czytelników i nasze. Część informacji udało nam się zakodować. Zobaczcie sami.

 Czytanie –dodaj do ulubionych!

Kod QR Quick Response-  szybka odpowiedź, podobnie jak zwykły kod kreskowy, służy do kodowania znaków w taki sposób, aby mogły być błyskawicznie odczytane przez specjalne czytniki. Kod QR

 w przeciwieństwie do kodu kreskowego, jest dwuwymiarowy, a nośnikiem danych są nie kreski, ale kwadratowe ciemne i jasne moduły.

Co można zapisać w kodach QR ? Zasada generalnie jest prosta- w kodzie możemy zapisać cyfry, litery i symbole. Jednak tekst może być tak sformatowany, że czytnik kodów po odczytaniu kodu wykona odpowiednią akcję- na przykład otworzy zapisany w kodzie – tytuł książki, imiona i nazwiska bohaterów, nazwy wydarzeń czy ważny cytat z utworu, sentencję, pięknie zapisaną myśl.

Użycie kodów na lekcji z lekturą ,,Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi ‘’ wydało nam się szczególnie uzasadnione, bo to przecież powieść z gatunku fantastyki naukowej- science fiction, gdzie nowoczesne technologie odgrywają ważną rolę w świecie przedstawionym utworu i wpływają na losy bohaterów. W naszych kodach Qr odnaleźliśmy także wiele cennych wskazówek na temat życia i siebie.

Na szczęście, pomimo prognozowanego i stale dziejącego się na naszych oczach postępu technologicznego, rozwoju cyfryzacji, najważniejsze wartości w życiu człowieka pozostają takie same, a są nimi : Przyjaźń, Rodzina, ciekawość świata, uważność na drugiego człowieka, pragnienie samorealizacji i samodoskonalenia się.

PS Tak bardzo polubiliśmy trójkę wspaniałych przyjaciół Nikę Mickiewicz-miłośniczkę literatury, Neta Bieleckiego- informatyka oraz Felixa Polona- chłopaka o duszy wynalazcy, że podczas zajęć dodatkowych -w Klubie Literackim –weszliśmy w role bohaterów lektury J

Nasza ulubiona powieść to także utwór z niesamowitą historią szkoły w tle… Odkryliśmy wiele podobieństw pomiędzy naszą szkołą i powieściowym Gimnazjum Kuszmińskiego. Jeśli Wy też je zauważyliście, koniecznie ,,wpadnijcie’’ nam o tym opowiedzieć. Uczniowie klasy 6a – Klub Literacki PSP nr 1 z opiekunem Marzeną Janusz.

 

Aktualności