Wycieczka do Oświęcimia

W czwartek, 13 kwietnia 2023 r. duża grupa uczniów z klas 8a, 8b, 8c, 7a i 6b pod opieką nauczycielek i wychowawczyń: Anny Dąbrowicz, Zofii Merkiel, Marty Radwańskiej i Doroty Zagulskiej była na wycieczce edukacyjnej w byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz – Birkenau, jednym z największych miejsc zagłady z czasów II wojny światowej. Uczniowie poznali fakty z historii obozu, przeszli pod bramą z napisem „Arbeit macht frei”, przez bloki więzienne, plac apelowy, baraki i rampę, gdzie odbywała się selekcja. W ciszy i skupieniu wsłuchiwano się w opowieść edukatora. Rzeczy, które należały do ofiar, ich fotografie, najcenniejsze pamiątki rodzinne, pakowane w pośpiechu do walizek przed podróżą, z której nie wrócili, niemi świadkowie zagłady mają głos. To wołanie o pamięć, to przestroga dla całego świata, to przykazanie XI – Nie bądź obojętny!