…. „Wszystko ma dobre strony,
ale najwięcej dobrych stron ma książka”….
( za: temyśli.pl)
To piękna myśl. Od zawsze była nam bliska, bo rozbudzanie pasji czytania, rozsmakowywania się w książkach było jednym z podstawowych priorytetów, które stawiali przed sobą i uczniami nauczyciele i wychowawcy Jedynki.
Tak było i tak jest do dziś.
Zdajemy sobie jednak sprawę, że obecnie jest to o wiele trudniejsze zadanie niż było kiedyś. Powodem tego jest to, że dzisiejszy świat został zdominowany przez różnorakie media, które usilnie starają się zepchnąć na margines – książkę, czytanie i to wszystko co czytanie ze sobą niesie – radość, emocje, wiedzę, wartości i rozwój.
Jak więc dzisiaj, w dobie internetu, telewizji, krótkich, szybkich, często sensacyjnych i kontrowersyjnych informacji zachęcić, szczególnie młodego człowieka do czytania książek, które liczą kilkadziesiąt czy kilkaset stron? Pewnie najłatwiej byłoby odesłać Go do internetu, gdzie można znaleźć informacje podające – 7, 10,11,111 czy inną dowolną liczbę, w zależności od kreatywności autora, powodów, dla których warto czytać.
W naszej szkole zachęcamy do czytania dając uczniom możliwość udziału w różnorodnych, często niestandardowych ale ciekawych, odpowiadającym na potrzeby uczniów i zmieniającej się rzeczywistości inicjatywach czytelniczych, przeżywanie przygody z książką i czytaniem w Klubie Podróżniczo-Przygodowym Miłośnika Książki- Recenzenta- (zob. zakładka Klubu Recenzenta na stronie internetowej szkoły). A wszystko po to, by zgodnie z tytułem realizowanej przez ostatnie lata innowacji pedagogicznej nasi uczniowie –Czytanie – dodali do ulubionych.
Dużym wsparciem naszych działań stał się Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa – Priorytet 3, w realizację którego włączyliśmy się w bieżącym -2018 roku. Szkoła otrzymała znaczne fundusze na zakup nowości czytelniczych do biblioteki. Po konsultacjach i zebraniu oczekiwań od wszystkich zainteresowanych stron, zakupiliśmy do naszej biblioteki ponad 770 książek. W przeważającej części są to nowości- jednotomowe lub serie wydawnicze, które cieszą się zainteresowaniem wśród czytelników.
Są wśród nich książki dla najmłodszych uczniów, ułatwiające naukę czytania, sprawdzające rozumienie tekstu i pomagające polubić czytanie, zabawne wierszyki i historyjki pomagające zrozumieć i przyswoić zawiłości gramatyki i ortografii, dające możliwość pracy nad wyrazistością mowy, dykcją ukryte w formie zabawy i ćwiczeń logopedycznych, przybliżające prawa dziecka, zasady savoir- vivru, czy udzielania pierwszej pomocy. Są książki uczące młodego czytelnika rozpoznawania, nazywania i okazywania uczuć, a przede wszystkim zawierające praktyczne sposoby radzenia sobie z nimi. Wśród nich znaleźć możemy książki adresowane do dzieci, ich rodziców, wychowawców i nauczycieli. Wspólne przeczytanie przyniesie z pewnością najlepsze rezultaty, do czego zapraszamy. Nie sposób nie wspomnieć o pięknych, kolorowo ilustrowanych baśniach, bajkach i wierszach znanym wszystkim klasyków, czy z humorem i pasją napisanych przez współczesnych autorów opowiadaniach i bajkach. W wielu z nich bohaterami są zwierzęta, bo te książeczki dzieci najbardziej lubią i o nie najczęściej pytają.
Równie bogata oferta skierowana jest do uczniów klas starszych. Dla nich przygotowaliśmy książki o przyjaźni, pierwszym zakochaniu, samotności w dzisiejszym świecie i o tym jak sobie z nią radzić, stawiające ważne pytania, skłaniające do refleksji. I takie, które poruszają sprawy smutne i trudne ale z wielką pogodą ducha i optymizmem, uczące jak radzić sobie z emocjami i trudnymi sytuacjami w życiu, jak podejmować ważne decyzje. Są książki przygodowe, fantazy równie chętnie czytane przez uczniów.
Dla tych, którzy chcą rozwijać swoje pasje mamy książki tematyczne, adresowane do uczniów z konkretnymi zainteresowaniami: o sporcie i sportowcach, motoryzacyjne, o zwierzętach i inne.
Uzupełniliśmy księgozbiór o lektury szkolne, przede wszystkim o tytuły, których nie mieliśmy w bibliotece, także takie, które były zniszczone lub w małej ilości egzemplarzy. Wszystko po to, by szkolna biblioteka była tą pierwszą, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Oczywiście zachęcamy również do korzystania z Miejskiej Biblioteki Publicznej, która swą bogatą ofertę czytelniczą kieruje do każdej grupy wiekowej.
Drodzy Rodzice,
bądźcie dla nas wsparciem w ukazywaniu dzieciom wartości książki i rozbudzaniu chęci czytania. Porozmawiajcie o dobrych stronach czytania, o możliwościach i sposobach zachęcenia do czytania, z innymi rodzicami i wychowawcą na spotkaniach a później z dzieckiem w domu. Jakimi argumentami możemy przekonać, że warto czytać książki? – o to niektóre, ale wg nas najważniejsze:
– czytanie – to świetne ćwiczenie dla naszego mózgu, powodujące wzrost inteligencji. To czytanie, książka a nie telewizja czy komputer wprawia w ruch nasz mózg, pobudza go do działania, myślenia, rozumienia, zapamiętywania, odkrywania nowych pojęć i miejsc, rozwoju wyobraźni i kreatywności,
– czytanie– wzbogaca słownictwo, ubogaca pisanie, czyni świetnym rozmówcą, a co za tym idzie interesującym dla innych człowiekiem. Czyż nie jest to potrzeba czy marzenie każdego? To dlatego nauczyciele różnych przedmiotów nie tylko poloniści zachęcają i zalecają czytanie różnych tekstów i książek, które pozwalają przyswajać nowe słowa, rozumieć je i swobodnie używać ,
– czytanie- wzbogaca i poszerza wiedzę, kto często czyta wie więcej, lepiej odnajduje się w życiu, w różnych sytuacjach, które go spotykają,
– czytanie – poprawia koncentrację i pamięć. Ze względu na dużą ilość bodźców trudno się dzieciom często skoncentrować, skupić uwagę na zadaniu, czynności. To właśnie czytanie zmusza do skupienia i koncentracji uwagi- wykorzystajmy to!
– czytanie – wpływa na wzrost poczucia własnej wartości, które tak naprawdę decyduje o jakości naszego życia, czytanie – kształtuje charakter, pomaga odróżnić dobro od zła,
– czytanie – odpręża, relaksuje, obniża poziom stresu, jest świetnym sposobem spędzania wolnego czasu, sposobem na nudę i nauczenia się uczyć,
– czytanie – zbliża ludzi, wzmacnia więzi i relacje, szczególnie w rodzinie. Rodzice czytający dziecku lub rodzice czytający z dzieckiem to bezcenna wartość i inwestycja w rozwój dziecka- intelektualny,emocjonalny ale przede wszystkim budująca bliskość i więzi międzyludzkie.
To te najważniejsze dobre strony książki. A czy są złe strony czytania książek? Odpowiedź na to pytanie brzmi: tak! Z pewnością taka odpowiedź wywoła u wielu czytających ten tekst zdziwienie. Bo jak można zachęcać do czytania wskazując negatywy? A oto nasza odpowiedź:
…..” Wiesz, co jest najgorsze w czytaniu książki? Ten moment, kiedy musisz ją zamknąć i wrócić do rzeczywistości”…..
(za: unikale.pl)
Naszym pragnieniem jest zaszczepić w dzieciach i ich Rodzicach pasję czytania, która pozwoli dostrzec dobre strony nie tylko książki.
Nauczyciele i wychowawcy PSP nr1