Jedynka – szkoła z oknem na świat!

StaloweMiasto.pl umieszcza obszerny materiał na temat realizowanego w szkole projektu The school with window on the world (…) Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i kadry edukacji szkolnej. Dziękujemy.

Link do artykułu: kliknij tutaj

Nauczyciele i  uczniowie z PSP nr 1 im. Wacława Górskiego w Stalowej Woli wyruszyli po swoją wielką edukacyjną przygodę na Maltę!

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Wacława Górskiego w Stalowej Woli realizuje projekt Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i kadry edukacji szkolnej ,,Szkoła z oknem na świat. Jesteśmy różni ,uczymy się razem’’ Projekt jest realizowany w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus. Całkowita kwota dofinansowania projektu wynosi  147 079, 95 PLN i obejmuje dofinansowanie w proporcjach 82,52% budżet środków europejskich oraz 17,48% budżet środków krajowych. Uczestnikami projektami zostały osoby o nierównych szansach.

2022-2-PLO1-KA122-SCH-00009546 sektor -Edukacja szkolna

Celem projektu jest rozwój kompetencji językowych i cyfrowych uczniów i nauczycieli Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Wacława Górskiego w Stalowej Woli i wprowadzenie na lekcje różnych przedmiotów nowatorskiej metody CLIL – Content and Language Integrated Learning- zintegrowanego nauczania języka angielskiego. W efekcie nauczyciele wdrożą innowacyjną metodę nauczania języka angielskiego z wykorzystaniem TIK. Uczniowie –uczestnicy projektu-poszerzą wiedzę na temat Unii Europejskiej; pozbędą się bariery językowej i wykonają szereg działań we współpracy z grupą uczniów w St.Ignatius College Qormi St. Sebastian Primary School Malta – tak w największym skrócie brzmią zadania projektowe.                                       

W 2024 roku zrealizowaliśmy pomyślnie zaplanowane w projekcie dwie mobilności edukacyjne:

W dniach 5-10 maja b.r. – grupa 10 nauczycieli PSP nr 1 wzięła udział w kursie językowym i metodycznym w Maltaligua School of English w St. Julian’s na Malcie. Oprócz zajęć merytorycznych, korzystaliśmy z szerokiej oferty kulturowej i krajoznawczej. Poznawaliśmy kulturę i tradycje maltańskie. Podziwialiśmy urokliwe miejsca na Malcie : Vallettę, Mdinę, wyspę Gozo, Blue Grotto.

,,To było niezapomniane doświadczenie. Uczyliśmy się języka angielskiego  w międzynarodowych grupach. Zawiązaliśmy wiele ciekawych znajomości z osobami związanymi z edukacją. Mieliśmy okazję wymieniać się doświadczeniami w pracy z dziećmi i młodzieżą z nauczycielami i studentami z Hiszpanii, Włoch, Wysp Kanaryjskich, Litwy, Malty, Australii. Przywieźliśmy do naszej szkoły wiele inspiracji na lekcje z CLIL. Zdobyliśmy szereg nowych umiejętności w zakresie kompetencji językowych, cyfrowych i metodycznych, które pragniemy wyzyskać w pracy z uczniami naszej szkoły’’– opisują z entuzjazmem swoje wrażenia uczestnicy mobilności –nauczyciele.

W dniach 17-24 maja 2024 pod opieką nauczycieli Marzeny Janusz oraz Doroty Zagulskiej grupa 15 uczniów wyleciała na Maltę na spotkanie ze szkołą partnerską w Qormi. W sumie mobilność edukacyjna uczniów trwała 8 dni ; w tym czasie udało nam się zrealizować z powodzeniem program edukacyjny dla mobilności grupowej. Za najbardziej interesujące zdarzenia można by było uznać realizacje w grupach międzynarodowych gry terenowej pt. ,, Let’s go on Math Trail!’’ w najstarszej stolicy Malty- Birgu ; European Union Day z konkursem wiedzy, przeprowadzonym w Kahoo!. Poza programem edukacyjnym uczniowie uczestniczyli w wielu wydarzeniach kulturalno-krajoznawczych ,współorganizowanych wraz z NSTS Campus Msida. Pod opieką przewodników NSTS odbyliśmy wędrówkę po Msidzie i oglądaliśmy architektoniczne perły miasta. Następnie ruszyliśmy do portu, a w drodze podziwialiśmy już przepiękne widoki z wachlarzami zielonych palm i błękitem Morza Śródziemnego. Zwiedziliśmy słynne nadmorskie miasteczko Sliema. Kilkakrotnie odwiedziliśmy stolicę Malty –Vallettę z jej atrakcjami , przepięknymi  Upper Barrakka Gardens, Mediterranean Sea, Grand Harbour  port, Triton Fountain , Royal Theatre. Wszystkie informacje o poznawanych miejscach były przekazywane uczniom w języku angielskim, zatem poza walorami turystycznymi stawały się dodatkową okazją do doskonalenia umiejętności posługiwania się językiem angielskim, zarówno w obszarze słuchania ,rozumienia, jak i mówienia i czytania. W gorące majowe dni, po zajęciach w szkole partnerskiej, korzystaliśmy z uroków piaszczystej plaży i kąpieli w morzu w jednej z najpiękniejszych turystycznych miejscowości o nazwie Cirkiewna.

Równolegle z mobilnością grupową uczniów realizujemy projekt Szkoła z oknem na świat w Programie eTwinning. To już kolejne nasze przedsięwzięcie w tym programie. Mamy już w nim kilka osiągnięć, m.in. Odznakę Quality Label za międzynarodowy projekt ,,My books are my wings”, wtedy jednak byliśmy partnerami szkół z Turcji ,Hiszpanii, Włoch i Serbii, tym razem jesteśmy założycielami projektu, a szkołą partnerską jest St.Ignatius College Qormi St. Sebastian Primary School.

,,Przed nami jeszcze przygotowanie publikacji metodycznej w formie scenariuszy zajęć z wykorzystaniem Clil. Następnie organizacja lekcji otwartych, warsztów dla nauczycieli e-Twinning i Gali Finałowej Projektu. Już teraz możemy powiedzieć, że było to jedno z najciekawszych przedsięwzięć edukacyjnych. Zdobyliśmy wiele cennych umiejętności. Dzieci zawiązały nowe znajomości i dotąd wiele z nich utrzymuje kontakt z kolegami i koleżankami ze szkoły w Qormi. Dla wielu z nich była to też pierwsza podróż samolotem tak daleko…- dzieci były tym faktem niezwykle podekscytowane. Jesteśmy wdzięczni i pełni pozytywnej energii, zachwyceni Maltą- relacjonują pomysłodawczynie i koordynatorzy projektu Marzena Janusz oraz Dorota Zagulska oraz uczestnicy projektu-uczniowie.

Serdecznie dziękujemy za dotychczasowe wsparcie działań projektowych – Panu Prezydentowi  Miasta Stalowej Woli Lucjuszowi Nadbereżnemu, Pani Naczelnik Oświaty – Magdalenie Wrońskiej –Bulec, Pani Dyrektor PSP nr 1 Małgorzacie Kalince. Pani Annie Dul za cenne wskazówki i dzielenie się swoimi doświadczeniami z realizacji projektów unijnych. Dyrekcji Stalowowolskiemu centrum Usług Wspólnych oraz Pani M. Brzozowskiej, księgowej projektu. Serdecznie dziękujemy także Dyrekcji  St. Ignatius College Qormi St. Sebastian Primary School Josephine Baldacchino, Mr Inquanez oraz nauczycielkom tejże szkoły : Janice Muscat i Fiona Rourke Borg, z którymi miałyśmy zaszczyt współpracować. Wszystkim uczestnikom projektu : Nauczycielom i uczniom obydwu szkół, a także Rodzicom uczniów, którzy wspierają nasze projektowe działania oraz sympatykom podobnych edukacyjnych inicjatyw.

Bardzo nam się podobało to nasze pierwsze okno na świat – Malta. Gala podsumowująca projekt już w styczniu 2025 roku – zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą edukacyjną Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Wacława Górskiego w Stalowej Woli. Jeśli chcesz, by Twoje dziecko uczyło się w szkole z oknem na świat – dołącz do nas.

 

Aktualności