Dziel się uśmiechem – program profilaktyczny

19.12.2023 roku w naszym przedszkolu rozpoczęliśmy realizację programu edukacyjnego Orbit realizowanego przez Mars i Polski Czerwony Krzyż przy współpracy z Polskim Towarzystwem Stomatologicznym i Polskim Towarzystwem Stomatologii Dziecięcej.

Wszyscy wiemy, że kształtowanie postaw prozdrowotnych jest niezwykle ważne już od najmłodszych lat. Program obejmuje tematykę, której realizacja jest rozłożona w ciągu całego roku.  Dzieci w grudniu zrealizowały zagadnienie: Moje zęby. Rola i funkcje zębów, budowa oraz potrzeba dbania o zęby od najmłodszych lat. Pomocą w realizacji programu są prezentacje, filmy instruktażowe, zdjęcia. Ponadto przedszkolaki otrzymały książeczki -kolorowanki oraz albumy motywujące do systematycznego mycia zębów w domu.

Kolejne zagadnienia, które będziemy realizować w przyszłości obejmują następujące działy:

• Związek między codzienną dietą a zdrowiem zębów
  • Znaczenie profilaktyki fluorowej
  • Zasady prawidłowego szczotkowania zębów, środki ochrony higieny jamy ustnej
  • Rola gumy bezcukrowej w higienie jamy ustnej. Pomocnicy zdrowych zębów
  • Ugruntowanie wiedzy na temat korzyści płynących z właściwej profilaktyki jamy ustnej
  • Związek między codzienną dietą a zdrowiem zębów
  • Znaczenie profilaktyki fluorowej.

Agnieszka Kawa