Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia to najlepszy czas aby poznać stare lasowiackie obyczaje i tradycje związane z tym okresem. Z takiej możliwości skorzystali uczniowie klasy IV a, b w dniu 20 grudnia 2023 roku.
W pierwszej części warsztatów przedstawiona została krótka historia lasowiacczyzny. Poruszone były tematy osadnictwa, sposobu utrzymania, codziennych zajęć, strojów. W drugiej części spotkania omówiono tradycje i obyczaje świąteczne.Boże Narodzenie, Nowy Rok, Trzech Króli to najbogatszy zespół zwyczajów i obrzędów lasowiackich. Do wieczoru wigilijnego przygotowywano się już od początku grudnia. W czasie Adwentu poszczono, chodzono na roraty, bielono izby i porządkowano domy, przygotowywano zapasy świąteczne m.in. mielenie mąki, wypieki bułek zwanych pospolicie plackami. Przygotowanie lasowiackiej Wigilii było bardzo pracowite. Zwyczaje można podzielić na 3 grupy: zajęcia i przesądy całego dnia, obrzędy związanie z kolacją- pośnikiem i prace oraz wróżby po wieczerzy (wróżenie urodzaju, pogody). Na stole oprócz sianka pod białym obrusem nie mogło zabraknąć takich specjałów jak: barszcz z grzybami podawany z ziemniakami z olejem i cebulą, kapusty z grochem, pierogów z kapustą i grzybami. Pojawiały się krupy czyli kasze – jęczmienna i jaglana. Dzień Bożego Narodzenia był uroczystym świętem, w którym nie wykonywano żadnych prac, ani się nie odwiedzano wzajemnie. Zaś dzień św. Szczepana to okres kolędowania i zabawy.
Nasi uczniowie biorący udział w warsztatach mogli porównać zwyczaje świąteczne w swoich domach i zastanowić się, ile lasowiackich tradycji przetrwało do dnia dzisiejszego. Warsztaty świąteczne to doskonała okazja, aby zanurzyć się w atmosferze świąt jeszcze głębiej, ucząc się nowych umiejętności i tworząc coś własnoręcznie. Warsztaty te są mostem między tradycją a nowoczesnością. Nie tylko dają możliwość nauki, ale również tworzą okazję do dzielenia się pasją i świętowania.
Dorota Zagulska