Jak przygotować dziecko na pierwszy dzień w szkole? Kilka wskazówek dla Rodziców

Początek roku szkolnego wyzwala u dzieci dużo emocji – od radości, zaciekawienia po niepokój. Inaczej reagują na początek roku szkolnego uczniowie klas starszych, którzy znają już środowisko, zasady panujące w szkole, nauczycieli, kolegów i koleżanki w klasie. Inaczej na pewno przeżywać będą ten dzień uczniowie, którzy  rozpoczynają  swoją przygodę w szkole.

Jak przygotować dziecko na rozpoczęcie roku szkolnego- to pytanie coraz częściej pojawia się w myślach Rodziców, szczególnie teraz u kresu wakacji. W tym poście chcielibyśmy jak najbardziej wesprzeć Państwa w przygotowaniu dzieci do dobrego startu w nowym roku szkolnym.

Po pierwsze, chcemy zapewnić, że jako pracownicy szkoły rozumiemy, jak ważnym momentem w życiu dziecka jest rozpoczęcie nauki. Od tych pierwszych doświadczeń dziecka będzie zależało czy polubi swoją szkołę, poczuje się tu bezpiecznie i będzie zdobywać z radością wiedzę ; nowe umiejętności. Mamy już długoletnie doświadczenie, wiemy jak pomóc dziecku poczuć się w szkole jak w domu i dołożymy starań, by dziecko poczuło się w naszej szkole zaopiekowane.

Niżej podajemy kilka wskazówek dla Rodziców, które ułatwiają przygotowanie dziecka do rozpoczęcia roku szkolnego

• Odwołaj się do zdjęć, wspomnień dziecka z Dnia Otwartego w szkole. Stwórz dziecku okazję do przypomnienia sobie pozytywnych emocji, jakie mu wtedy towarzyszyły. Powiedz, że szkoła to miejsce, w którym się uczymy, ale i świetnie razem bawimy. Jeśli dziecko nie uczestniczyło w Dniu Otwartym, warto wybrać się na spacer i pokazać dziecku szkołę, do której będzie uczęszczało; wspólnie przejrzeć zdjęcia na stronie internetowej szkoły. Takie działanie oswoi przestrzeń szkoły i dziecko nie będzie ją postrzegało jako obce, nieznane zupełnie mu miejsce.
  • Wzmacniaj swoje dziecko. Staraj się jak najczęściej informować je co już potrafi, z czym sobie świetnie radzi np.,, Podoba mi się, że po zabawie uporządkowałeś /uporządkowałaś pokój/miejsce zabawy’’; ,,Dzisiaj na podwórku bawiłeś /bawiłaś się ładnie z nowo poznanym kolegą /nowo poznaną koleżanką’’ ; ,,Na wycieczce w górach zachowywałeś się zgodnie

z przyjętymi zasadami; ,,Jesteś wesoły /wesoła /spostrzegawczy/spostrzegawcza i chętnie uczysz się nowych rzeczy’’ To da dziecku informację, że wiele już potrafi, zatem zapewne poradzi sobie z wyzwaniami w szkole.

• Nie nakładaj na dziecko swojego niepokoju. Dzieci są uważnymi obserwatorami, jeśli wyczują u Ciebie niepokój, będą się zastanawiać dlaczego –skoro szkoła jest,, ok’’ – dorośli mówią o niej tak jakby się czegoś obawiali. Nie strasz dziecko szkołą i nauczycielami. Nie mów ,,skończy się laba’’, ,,Będziesz musiał /musiała siedzieć w ławce’’ itd. Lepiej opowiedz o swojej ulubionej nauczycielce ze swoich lat szkolnych, miłych sytuacjach, jakie wydarzyć się mogą w klasie; jeśli możesz –pokaż dziecku swoje zdjęcia z lat szkolnych.
  • Zorganizuj czas na wspólne wyjście do sklepu, by wybrać z dzieckiem plecak, piórnik, kredki, blok –książki są bezpłatne i będą rozprowadzane w szkole w wyznaczonym terminie- nie śpiesz się z zakupem zeszytów- nauczyciel pokaże, jaki zeszyt będzie potrzebny, zwróci uwagę na wybór liniatury – zwykle unika się czerwonych linii w zeszytach w klasach I-III.

Niech wspólna wyprawa po przybory szkolne będzie zabawą i przyjemnością, rozbudzi w dziecku pozytywne emocje wokół przygotowań do szkoły.

• Przygotujcie pokój dziecka do potrzeb ucznia. Dobrze jest wspólnie zaaranżować miejsce do pracy ; wyposażyć je w biurko; regulowane krzesło, regał na zeszyty ; miejsce, gdzie umieścicie plan zajęć; zadbajcie także o właściwe oświetlenie i unikajcie w tym miejscu przedmiotów, które mogą rozpraszać uwagę dziecka.
  • Popracuj nad harmonogramem dnia. Staraj się wprowadzać dobre nawyki– właściwa ilość snu, uporządkowany rytm dnia.
  • Jeśli możesz, poćwicz z dzieckiem samodzielne ubieranie. W czasie dnia szkolnego dzieci często wychodzą z nauczycielem na wycieczki edukacyjne; pobawić się na szkolnym placu zabaw- dobrze by było, gdyby było przygotowane do tych sytuacji i czuło się samodzielne.
  • Zwróć uwagę na właściwe nawyki w zakresie higieny – prawidłowe korzystanie z toalety, mycie rąk.
  • Wsłuchuj się w swoje dziecko. Nie bagatelizuj jego ewentualnego niepokoju. Dopytuj czego ten niepokój dotyczy, wyjaśniaj, odpowiadaj na pytania. Wykaż zrozumienie, wielu z nas obawia się nowych sytuacji- dorośli też. Powiedz jak Ty sobie poradziłeś w takich sytuacjach
  • Przed rozpoczęciem roku szkolnego –najlepiej dzień wcześniej –przygotuj strój dla dziecka – uroczysty – niech poranek przed pójściem do szkoły nie upływa na poszukiwaniu potrzebnej garderoby, a będzie spokojny szczęśliwy. Postaraj się tak zorganizować dzień, by chociaż jeden z Rodziców towarzyszył tego dnia dziecku w szkole
  • Bądź słowny –jeśli mówisz dziecku, że odbierzesz je,, po obiedzie’’ w szkole ; po skończonych lekcjach –nie spóźniaj się, ponieważ każda minuta spóźnienia dla wielu dzieci stanowić będzie powód do niepokoju- szczególnie w pierwszych miesiącach roku szkolnego

Powodzenia

Informacja o  godzinach rozpoczęcia roku szkolnego ukaże się w najbliższych dniach na stronie internetowej szkoły i przy wejściu.

Do zobaczenia 4 września 2023 w szkole

PS  W szkole oprócz wychowawców, wszystkich nauczycieli pomocą Dziecku/Rodzicom uczniów służą pedagog szkolny, psycholog, nauczyciele wspierający- współorganizujący proces uczenia.

Uczniowie przybywający z zagranicy otrzymają dodatkową pomoc- także w nauce języka polskiego.

Jesteśmy bardzo ciekawi  WSZYSTKICH dzieci i z radością powitamy je w naszej szkolnej społeczności.

Dyrekcja wraz z Gronem Pedagogicznym

W głowach Rodziców i dzieci kłębią się różne myśli ,,Jak sobie poradzę/ poradzimy ‘’ Czy moje dziecko polubi