Informacja o dostępnych, legalnych źródłach, gdzie można znaleźć darmowe książki, szczególnie lektury.

„Książki są lekarstwem dla umysłu” (Demokryt)

Książki są wartością ponadczasową –  wartością dla każdego i w każdym czasie. Są oczywiście niezbędne do realizacji programu nauczania (np. lektury) ale są też  świetnym sposobem na spędzanie wolnego czasu.  Często słyszałam w bibliotece, że tylko dlatego nie czytacie książek,  ponieważ nie macie na to zwyczajnie czasu. Teraz mamy go wszyscy  więcej- a więc ten powód jest już nieaktualny, więc może to jest dobry moment, aby polubić czytanie?

Biblioteki są zamknięte. Na razie nie możemy korzystać z ich usług. Ale to nie oznacza, że nie ma innych źródeł, z których możemy korzystać. Poniżej podaję informację, o legalnych, bezpłatnych, sprawdzonych źródłach, do których odsyłam zarówno Was drodzy uczniowie,  Waszych rodziców jak również nauczycieli, bo wiem, że w każdej z tych grup są pasjonaci czytania.

Na początek te najbardziej znane:

• gov.pl – tu możecie znaleźć wiele szkolnych lektur, z ich wykazem i opisem, dostępnych zarówno online, jak również do pobrania w wielu formatach, także na czytniki.
  • pl – to chyba najbardziej znana biblioteka cyfrowa zawierająca audiobooki i ebooki – dostępne w wielu formatach, także na czytniki. Dostęp za pomocą darmowej aplikacji.
  • Znana sieć sprzedaży Empik przygotował w tym szczególnym czasie- czas promocji na 60 dni-  dostęp do e-booków i audiobooków, w ramach aplikacji Empik Go ( dostępnej na iPhone’a i Androida). Zasady korzystania z promocji:

– Na stronie https://www.empik.com/czas-w-domu  – należy podać adres e-mail, na który otrzymacie kod, który następnie należy wprowadzić na stronie: https://www.empik.com/premium/kupon.

– kolejny krok to rejestracja lub zalogowanie się(jeżeli już ktoś posiada tam konto) na empik.com.

– następnie należy aktywować usługę Empik Premium.

– i wreszcie pobieramy aplikację Empik Go na smartfona i zalogowujemy się.

Nie musimy podawać danych karty kredytowej a po zakończeniu okresu promocyjnego

(60 dni) nie zostaniemy obciążeni opłatami.

• Publio – to księgarnia internetowa, która oferuje ebooki za darmo – są to głównie lektury należące do domeny publicznej i poradniki.
  • pl – to największa w Polsce biblioteka cyfrowa, której większość zbiorów należy do domeny publicznej, więc są darmowe.

Jeżeli ktoś zna jeszcze inne – ale tylko i wyłącznie legalne, bezpłatne źródła  proszę o podzielenie się  tą  informacją z naszą szkolną społecznością.

Proponuję też, abyście na nowo odkryli swoje domowe biblioteczki. Na pewno znajdziecie tam ciekawe książki, których przeczytanie odkładaliście na „później” albo wrócicie do tych, które najbardziej Wam się podobały, bo jak mówi pewne przysłowie:” Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela, a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem – to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem”.  Podzielcie się  swoimi „odkryciami- tych nowych i starych przyjaciół” i prześlijcie na adres:  joanna@wptransfer.pl. Czekam na Wasze e-maile. Pozdrawiam.