“Od ziarenka do bochenka”- klasy IIIb i III c wizytą w Doboszówce

W środę, 21.09.2016 r., klasy III b i III c były na rewelacyjnej wycieczce w Leśnej Osadzie „Doboszówka”w Kalenne. Podczas warsztatów dzieci dowiedziały się jak i z czego powstaje chleb, nauczyły się rozpoznawać zboża oraz narzędzia używane w dawnych czasach w gospodarstwie rolnym. Miały okazję osobiście sprawdzić, jak ciężka była praca na wsi. Uczestniczyły w młóceniu cepem, czyszczeniu i mieleniu zboża w ręcznych żarnach, przygotowaniu ciasta i jego wypieku w tradycyjnym piecu. Dodatkową atrakcją było przygotowanie masła w maślniczce.
W oczekiwaniu na obiad dzieci wesoło spędziły czas na placu zabaw i boisku. Po zjedzeniu pysznych naleśników klasy przeszły ścieżkę edukacyjną „ z życia lasu”, obserwując drzewa, ptaki, grzyby.
Na końcu ścieżki miały okazję zobaczyć i karmić zwierzęta żyjące w tym gospodarstwie. Przed odjazdem degustowaliśmy własnoręcznie wykonane masło i zabraliśmy swoje wypieki do domu.
Zmęczeni, ale bardzo radośni wróciliśmy do Stalowej Woli. Wszystkim polecamy taką wycieczkę !